Terry jedzie do kliniki eutanazji

2011-04-17 16:11:09

gazeta wyborcza

Gazeta Wyborcza zamieściła artykuł zwiastujący film dokumentalny BBC Two, dotyczący eutanazji. Sir Terry Pratchett ma odwiedzić specjalny ośrodek w Szwajcarii zajmujący się samobójstwami na życzenie.


Jak to jest jechać do kliniki eutanazji?
Słynny brytyjski pisarz Sir Terry Pratchett pojedzie z nieuleczalnie chorą osobą do szwajcarskiej kliniki eutanazji, aby zrobić film dokumentalny dla BBC Two o umieraniu na życzenie - podał portal BBC

Sir Terry Pratchett, najbardziej znany dzięki cyklowi powieści Świat Dysku, od pewnego już czasu działa na rzecz zalegalizowania eutanazji w Wielkiej Brytanii. Trzy lata temu zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera.

- Uważam, że każdy nieuleczalnie chory człowiek ma prawo sam wyznaczyć godzinę swojej śmierci - powiedział dziennikarzom Pratchett.

Tym razem powieściopisarz zamierza pojechać do słynnej szwajcarskiej kliniki Dignitas, aby towarzyszyć 71-letniemu mężczyźnie cierpiącemu na schorzenie neurologiczne i uczestniczyć w nakręcaniu filmu dokumentalnego. Mężczyzna ma zamiar poddać się tam eutanazji. Film ma być pokazywany latem tego roku.

W Wielkiej Brytanii pomoc w dokonaniu samobójstwa jest nielegalna i zagrożona karą 14 lat pozbawienia wolności. W praktyce jednak najbliżsi śmiertelnie chorych osób, które wyjeżdżają do klinik eutanazyjnych za granicę rzadko są poddawani śledztwu. Szacuje się, że do szwajcarskiego Dignitasu pojechało już ponad sto mieszkańców Wysp.

- Chce wiedzieć o tym, jak działa Dignitas na wypadek, gdybym sam zdecydował się tam kiedyś pojechać w ostatnią podróż - powiedział Sir Terry Pratchett.

- Eutanazja jest ważnym tematem debaty publicznej dla Brytyjczyków - powiedziała Charlotte Moore z działu dokumentalnego BBC Two - i teraz nasi widzowie będą mieli szansę zobaczyć, jak Sir Terry Pratchett stawia czoła problemowi, przed którym w ten czy inny sposób stanie wielu z nas.


źródło: Gazeta Wyborcza, 16.04.2011

Zobacz powiązane książki: Autobiografia

Autor: Grace