Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz w galerii:

Niezwykłe akwarele w zeszycie ...

Notatki AdiFitri Ahmad...

Zobacz więcej z kategorii: szerzej o twórczości

50 książek, które każde dziecko powinno przeczytać…

2011-05-11 19:52:16

Ruchome Obrazki

„Chciałbym, by każdy jedenastolatek czytał jedną książkę tygodniowo” – taki pomysł na poprawienie literackich umiejętności wśród młodzieży ma Michael Gove, brytyjski minister edukacji. To założenie stało się inspiracją do stworzenia czegoś w rodzaju listy najciekawszych i najpopularniejszych książek dla dzieci. O wybranie dziesięciu spośród swoich ulubionych dzieł literackich poproszono trzech wiodących brytyjskich autorów powieści dla dzieci oraz dwóch ekspertów książkowych brytyjskiego dziennika „The Independent”.
Autorzy wybrali książki, które podczas czytania przyniosły im wiele radości, chociaż nie omieszkali wyrazić również oburzenia z powodu żądań ministra edukacji, mających, jego zdaniem, poprawić poziom umiejętności literackich w społeczeństwie, zaczynając od najmłodszych.
Michael Morpurgo uznał, że cel ów co prawda brzmi jak porządny pomysł na rozwiązanie tego problemu, jednak jest nieco sprzeczny w związku z postępującym zamykaniem bibliotek wzdłuż kraju. „Zamykając biblioteki, rząd pozbawia ogromną ilość dzieci, które nie czytają, ich szansy na odkrycie książek.”
Wśród takich pozycji jak „Alicja w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carolla, „Pinokia” Carla Collodiego, „Szaleństwa w Dolinie Muminków” Tove Jansson, przyprawiającej o dreszcze „Opowieści wigilijnej” pióra Charlesa Dickensa, a także „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, znalazły się „Ruchome obrazki” Terry’ego Pratchetta.
Katy Guest, edytorka literacka dziennika „The Independent on Sunday”, która umieściła „Ruchome obrazki” na swojej liście dziesięciu ulubionych książek, napisała, że jest to opowieść, w której „prawdziwa, realna nauka stanowi tło dla zawiłej, mitologicznej symboliki.” Ponadto dziennikarka poleca serię „Świat Dysku”, twierdząc, że jeśli komuś „Ruchome obrazki” przypadną do gustu, odnajdzie w niej wiele innych, wspaniałych doznań literackich.
Każdy z nas posiada swą własną, prywatną listę ulubionych książek – takich, do których lubimy wracać w mroźne, zimowe wieczory i takich, do których wręcz przeciwnie – nie chcemy wracać, by pozostawić w głowie dobre wrażenie, jakie wywarły podczas pierwszego czytania. Czy na Waszych listach znalazło się także miejsce dla dzieł Terry’ego Pratchetta?

Zobacz powiązane książki: Ruchome obrazki

Autor: Ratharienn