Pratchettowy epizodzik wyszperany przez Ogg nanny: nałóg

2011-05-25 20:07:16

Sir Terry Pratchett
Zakładam, że większość pratczetowców namiętnie czyta każdą wzmiankę o życiu i twórczości Sir Terry’ego. Dla tych z nas, którzy lubią poznawać drobne fakty z życia naszego Mistrza kilka historyjek wyszperanych tu i tam.

Sir Terry Pratchett w szponach nałogu?

Sir Terry Pratchett wyznał, że nadmierne picie pomaga mu walczyć z Alzheimerem. Autor Świata Dysku od trzech lat publicznie walczy z chorobą oraz wypowiada się na temat batalii w sprawie zalegalizowania eutanazji.

Jedną z części kuracji prowadzi profesor Roy Jones, dyrektor Badawczego Instytutu Opieki nad Osobami Starszymi. Sir Terry, raz na pół roku spotyka się z profesorem aby omówić postępy choroby i jej wpływ na możliwość normalnego życia.

Sir Terry powiedział: " Wciąż zwracam uwagę Roya,że Brandy powinno znaleźć się w brytyjskim spisie leków, tak samo porter i sherry. Piję w nadmiarze bo to sprawia, że czuję się lepiej, a w końcu o to chodzi."

Profesor Jones pobłaża "nałogowi" Sir Terry'ego: "Łagodne alkohole to jedna z tych rzeczy, które chyba możemy polecić ludziom w tym stanie. Ogólnie: co dobre na serce dobre i na mózg.

Sir Terry cierpi na PCA, odmianę Alzheimer'a, która atakuje tylną część mózgu, zwykle choroba ta dotyka przedniej części- pamięci. Podczas, gdy będzie potrafił on zawiązać sznurowadła oraz zapiąć guziki koszuli, nie poradzi sobie z nogawkami jeansów, gdy jedna z nogawek wywróci się na lewą stronę. "Dla mnie to będzie kostka Rubika. Nie będę umiał się podpisać, to znaczy podpiszę się, ale mój podpis będzie wyglądał jak podpis kogokolwiek".

Ponieważ choroba jest na razie nieuleczalna, Sir Terry otrzymuje mnóstwo rad oraz medycznych wskazówek od fanów na całym świecie.Większość z nich ignoruje, ale każdą przekazuje profesorowi jako potencjalną kurację. "Jeśli jakaś rada, sugestia zawiera cokolwiek, przyglądamy się jej uważnie." - mówi prof.Jones. "Jednak wolimy widzieć dowody, niż wypróbowywać je na Terrym."

źródło

Autor: Nanny_Ogg