Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Jedyny taki musical.

2011-05-27 23:25:59

Zadziwiający Maurycy - okładka
„Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich. My za te pieniądze zrobiliśmy coś naprawdę wartościowego. Dręczyła ich straszliwa plaga szczurów, zapłacili zaklinaczowi szczurów i wszystkie szczury wyszły za chłopcem z miasta, koniec plagi, każdy jest szczęśliwy (…)”*
Wszyscy czytaliśmy historię zadziwiającego Maurycego, jego małych, uczonych przyjaciół i chłopca, wyglądającego na głupka. Poznaliśmy ją w książkowej wersji, przeżywaliśmy przygody naszych bohaterów w Lśniącym Zdroju – małym mieście, które tak bardzo różniło się od odwiedzanych przez nich do tej pory… Tymczasem gdzieś w Anglii ktoś wpadł na pomysł, by „Zadziwiającego Maurycego i jego uczone szczury” wystawić na deskach sceny jako musical.
Urzeczona widownia mogła podziwiać premierę z dnia 16 na 17 marca tego roku w kościele przy Broughton Primary School w Derbyshire. Cała sztuka trwa ponad godzinę, można w niej usłyszeć osiem piosenek i przypadkową muzykę. Scenariusz napisał Matthew Holmes dla starszych uczniów szkoły podstawowej, którzy później wcielili się w role Niebezpiecznego Groszka, Ślicznej, Szynkawieprza, Maurycego i innych barwnych bohaterów dzieła naszego Mistrza.
Autor scenariusza był zachwycony współpracą z dziećmi i tym, jak dobrze bawiły się podczas pracy nad musicalem. „Jako wielki i długoletni fan Pratchetta, znalazłem ogromną radość w pisaniu adaptacji i pracy z dziećmi – pokochały tę historię i znakomicie wczuły się w swoje role.”
To cudowna wiadomość, że narodził się taki pomysł i został wcielony w życie. Ciekawe, czy istnieje szansa, byśmy niedługo i my mogli zobaczyć podobny musical w jednej z pobliskich szkół podstawowych? Byłoby to na pewno niecodzienne przeżycie, pełne emocji i wspaniałych wrażeń.
Zawsze istnieje szansa na to, że znajdzie się jakiś kreatywny nauczyciel, który porzuci na chwilę sztywny program edukacyjny i sięgnie dalej. W końcu historia o Maurycym i jego mądrych szczurach spełnia kryteria książki dla dzieci, więc kto wie…

* Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury, tłum. Dorota Malinowska-Grupińska

Zobacz powiązane książki: Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury

Autor: Ratharienn