Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Prawda - najnowsza odsłona Świata Dysku

2007-04-10 18:28:19

W maju w Polsce powinna ukazać się najnowsza, 25* już część, popularnej serii fantasy autorstwa Terrego Pratchetta (Data premiery: 2007-05-31). Prawda (w oryginale The Truth),
Terry Pratchett - prawda
podobnie jak wcześniejsze książki ze Świata Dysku, przetłumaczona została przez Piotra Cholewę – o jakość tłumaczenie można więc być spokojnym (Za tłumaczenie powieści Kolor Magii otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.).Sama książka kontynuuje, podobnie jak Piąty elefant, wątek okołostrażomiejski (niech zyje wesołe słowotwórstwo!;). Tym razem w świecie dysku pojawia się wynalazek, który upodobnia go jeszcze bardziej do swojego kulistego odpowiednika – młody William de Worde wykorzystuje odkrycie ruchomych czcionek przez krasnoluda Goodmountain’a do stworzenia pierwszej w świecie dysku gazety. Dyskowa rzeczywistość musi zmierzyć się z, jakże aktualnym w naszym świecie, problemem masmediów - niedługo po pierwszej poważnej gazecie, ma miejsce debiut typowej bulwarówki z wyssanymi z palca informacjami, które to padają na podatny grunt, nieobeznanych jeszcze z realiami novum jakim jest prasa. W książce nie brakuje również humoru - uśmiech może budzić np postać wampira-reportera przejawiającego samobójcze skłonności do fotografii z fleszem.

Fanów trafnych obserwacji Pratchetta widocznych w krzywym zwierciadle świata dysku podlanych specyficznych, ciętym humorem nie trzeba specjalnie zachęcać do zakupu tej książki - samo nazwisko autora gwarantuje miło spędzony czas.


* z liczbą 25 można polemizować, Prawda jest bowiem dwudziestą piątą książką z serii Discworld biorąc pod uwagę chronologię ich pisania przez Terrego. Jednakże w Polsce ukazał się już m.in. Ostatni bohater, który napisany został później, nie wspominając już o różnych innych książkach około dyskowych.

Zobacz powiązane książki: Prawda

Autor: corv