Zobacz więcej z kategorii: inne

Wigilia Pomniejszych Bóstw

2011-06-18 10:42:49

Pomniejsze Bóstwa
Wigilia. Oj tak. Pierwsze skojarzenie to kupa jedzenie, choinka i prezenty, spotkania przy rodzinnym stole i śpiewanie kolęd. Wigilia, jednak to nie tylko potoczna nazwa na 24 grudnia w kulturze chrześcijańskiej. Jednak wigilia to również określenie dnia poprzedzającego ważne święto.

Takie właśnie ważne święto ma się odbyć jutro. Nie wiecie jakie? Jak to. Wszak jutro jest Święto Pomniejszych Bóstw. I proszę tu sobie nie kpić z „pomniejszych” bóstw. W prawdzie nie mają już oni wyznawców, ich moc jest praktycznie żadna, ale jednak to bóstwa, którym ciągle należy się szacunek i (jak w tym wypadku) przynajmniej raz do roku, oddawanie czci. W końcu nie na darmo wybudowano w Ankh-Morpork wielgachny gmach z wodnym zegarem i gongiem z brązu (choć niektórzy twierdzą, że Świątynia Pomniejszych Bóstw jest jedynie pretekstem do umiejscowienia cmentarza, który tak chętnie zwykła wykorzystywać straż miejska.
Wigilia pomniejszych bóstw wypada 18 czerwca. Stanowi ona ważny punkt kontrolny wyznaczający upływ czasu w świecie dysku - od tego święta właśnie rozpoczyna się dyskowe lato. Czas może spokojnie płynąć aż do primy jesiennej pewien, że wszystko następuje po sobie tak jak należy.

Wigilia Pomniejszych Bóstw to przede wszystkim dzień pojednania. Zanikają spory i zwady (na tyle na ile jest to możliwe oczywiście). Źle patrzy się w tym dniu na przemoc, uważając ją za obrazę względem bóstw. W tym dniu nawet magowie nie muszą się obawiać sztyletu wbitego przez jednego z braci w plecy (co na co dzień jest chlebem powszednim i obowiązkowym wręcz elementem magowego folkloru). Panuje sielska atmosfera.

Co nie znaczy jednak, że święto to nie ma również swoich smaczków. W wigilię Święta Pomniejszych Bóstw dozwolone są żarty i figle maści wszelakiej. Nie dość, że mile widziane to jeszcze w pełni akceptowalne i w świadomości mieszkańców dysku wręcz obowiązkowe. Z ciekawostek powiązanych z tym świętem należy wymienić, powiązanie go z obyczajami Niewidocznego Uniwersytetu. W tym dniu wybierano Nadrektora. W prawdzie działo się to niezmiernie rzadko (ze względu na fakt, że ulubioną metodą pochówku magów jest pozostawanie niepogrzebanym jak długo się da) jednak, tak jak w tym dniu rozpoczyna się nowa pora roku, tak dla NU rozpoczynał się nowy kawałek historii.

Tak więc świętujmy. Kolejna Wigilia Święta Pomniejszych Bóstw dopiero za rok. Więc zawieście na ten dzień konflikty, zróbcie komuś psikus i rozkoszujcie się początkiem lata.

Zobacz powiązane książki: Pomniejsze Bóstwa

Autor: Marek_Sobczak