Zobacz więcej z kategorii: inne

„Biegnij wioślarzu!” - rzecz o regatach Niewidocznego Uniwersytetu.

2011-08-25 00:02:52

but
Pozwólcie, że zacznę trochę nietypowo jak na stronę poświęconą literaturze fantasy i opowiem wam o pewnym sportowym fenomenie.
"Nie widzę dokładnie, kto prowadzi, ale na pewno Oksford lub Cambridge" to jedne z najbardziej znanych komentarzy radiowych wypowiedziany w 1949 roku podczas dorocznych zawodów wioślarskich rozgrywanych pomiędzy uniwersytetami Oxford i Cambridge.

Boat Race swój początek ma w 1856 roku, gdy Charles Merivale z Bambridge wyzwał na pojedynek kolegę z Oxfordu – Charlesa Wordswortha. Od tamtej pory 157 razy, z przerwami jedynie na okres wojen światowych zespoły dwóch Uniwersytetów stają w szranki. Na liczącej 6,8 km trasie z Putney do Mortlake (4 mile 374 jardy) gromadzi się co roku ok. 250 tys. widzów. Organizatorzy wydają specjalny przewodnik po pubach wzdłuż trasy, gdzie, sącząc piwo, można śledzić zawody. W dwóch miejscach na trasie stoją też gigantyczne ekrany. Rekord wynosi 16 minut i 19 sekund i od 1998 r. należy do Cambridge. Zawody te gromadzą przed telewizorami i na trasie wyścigu więcej kibiców niż wyścigi F1 na Silverstone czy finały Wimbledonu.

Nic więc dziwnego, ze taki fenomen odbił również swoje piętno w twórczości Terrego Pratchetta (jak myślicie której drużynie kibicuje?). Piętno jakże urocze, bo dające początek ważnej tradycji w kalendarzu Niewidocznego Uniwersytetu. Właśnie dziś, 28 sierpnia, wypada bowiem data regat Niewidocznego Uniwersytetu po rzece Ankh.

Regaty po Ankh, jak się domyślacie, są dość poważną sprawą i trudną do wykonania. Szczególnie jeśli idzie o część regat powiązaną z pływaniem. Ankh jakoś nie chce się dawać mieszać wiosłami. Jak na tak zacną miejską rzekę przystało. Zawodnikom pozostaje więc koncepcja regat zgoła inna od przytoczonych Boat Race. Tu drużyny zamiast w obcisłe areodynamiczne wdzianka i świetne łódki, na początku muszą uzbroić się w dobre buty. Z grubą podeszwą. Wszak Ankh, nie lubi być także deptana i dość szybko przeżera podeszwy zawodników. Pozostaje więc tylko w zgodzie z duchem sportu świata dysku - „Reguły w tej chwili nas nie interesują. Musimy rozegrać mecz w każdym przypadku, a zatem będziemy ich przestrzegać zgodnie z najlepszymi tradycjami sportowego ducha, dopóki nie odkryjemy, w którym miejscu można je nagiąć albo złamać dla naszej korzyści.” - ruszyć na piechotę po hm.. wodach miejskiej rzeki.

Wyścig zaczyna się przy nabrzeżu dla łodzi przy Niewidocznym Uniwersytecie i kończy się metą pod Mosiężnym Mostem. Jak w każdych zawodach tak i w tych na zwycięską drużynę czekają nagrody – w tym wypadku para brązowych butów na wymianę po zużytych hmm... podczas regat. Najbardziej znanym zwycięzcą w regatach jest Nadrektor Mustrum Ridcully (jego zdobycz wisi obecnie w gabinecie pośród innych jego trofeów).

Jedyne co mogło przeszkadzać w regatach i automatycznie powodowało ich odwołanie to obfite opady deszczu niebezpiecznie mogły przybliżyć stan skupienia rzeki Ankh do zgodnego z definicją geograficzną.

Zobacz powiązane książki: Ciekawe czasy

Autor: Marek_Sobczak