Zobacz więcej z kategorii: szerzej o twórczości

Terry w księgarskiej setce UK!

2011-09-26 12:32:59

W 2006 roku Observer stworzył listę 50 najważniejszych graczy w świecie książek. Od tamtej pory świat księgarski obrócił się wokół własnej osi, spopularyzowały się e-booki, a i sposób reklamowania książek się zmienił znacząco.

guardian
The Guardian i the Observer stworzyli listę 100 najważniejszych osób, które mają największy wpływ na rynek księgarski w Zjednoczonym Królestwie. Nie oznacza to jednak, że są to osoby pochodzenia brytyjskiego, ani tam pracujące. Lista obejmuje 12 kategorii, do których przypisywane były poszczególne osoby. Znajdziemy tam więc nie tylko autorów, ale także wydawców, sprzedawców, literaturę cyfrową, krytyków literackich, festiwale literackie, a także nagrody w tej dziedzinie, czy też samych promotorów.

Listę otwiera Jeff Bezos, założyciel największej księgarni internetowej - Amazon. Drugie miejsce na liście, a jednocześnie 1 spośród najbardziej wpływowych autorów, zajmuje J.K. Rowling, autorka serii o Harrym Potterze, która zapobiegła śmierci swoich książek, poprzez wejście do cyfrowego świata. W pierwszej trójce znalazł się również Larry Page, dyrektor generalny Google, jako reprezentant kategorii technologii cyfrowej.

Autorzy listy tłumaczą decyzję próbą porównania wpływu i mocy tych osób, starając się znaleźć złoty środek pomiędzy twardymi faktami giełdy, listami bestsellerów o nieco mniej jasnych regułach, jak na przykład wpływ kulturowy. Lista kandydatów obejmowała więc pełnego werwy kucharza znanego z telewizji, wytwornych wydawców, cyfrowych wizjonerów jak i poetów - noblistów. Skupienie się na rynku brytyjskim wymaga jednocześnie szerszego spojrzenia, gdyż ten bezustannie podlega także wpływowi innych krajów, a w szczególności Stanów Zjednoczonych.

Lista nie obejmuje oczywiście nazwisk powiązanych z The guardian i observer, a także ich bezpośredniej konkurencji. Wyniki oczywiście można dyskutować i negować, należy jednak pamiętać, że jest to subiektywny wybór określonej grupy ludzi. W przyszłych latach mogą one wyglądać zupełnie inaczej.

Pełną listę można zobaczyć na stronie guardiana

Tymczasem nie pisalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że na 28. pozycji znajduje się sir Terry Pratchett. Znalazł się na liście nie tylko z powodu licznych dzieł za równo z serii o Świecie Dysku jak i innych, ale także za całokształt swojej osoby - bycie jedynym w swoim rodzaju, człowiekiem, który stworzył swój własny wszechświat, stał się cenionym satyrykiem naszego, dość absurdalnego świata. Doceniony został również jego wkład w walkę z Alzheimerem oraz czynny udział w tworzeniu filmów dokumentalnych BBC.

Warto również dodać, że na 81. miejscu znajduje się także Neil Gaiman, współautor Dobrego Omenu, a także autor wielu innych wspaniałych książek.

Listę zamyka hasło "Ty", mowa tu oczywiście o wszystkich czytelnikach, którzy kupując i czytając książki, pisząc i dyskutując o nich również mają ogromny wpływ na ich dalsze losy, a także na cały rynek księgarski. Każde z Was ma również głos i może stać się silną kartą przetargową na tym rynku.

Zobacz powiązane książki: The Pratchett Portfolio

Autor: Grace