Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: inne

Noc Duchowego Ciasta

2011-10-31 10:19:43

Właściwie dokładnie nie wiemy kiedy to wypada. Oficjalny kalendarz dyskowy mówi, że w połowie naszego października, a w książkach znajdują się wzmianki, że w okolicy pomniejszych bóstw, a więc w czerwcu. Można jednak skojarzyć to święto z pewnym świętem z kuli.

Noc Duchowego Ciasta - odpowiednik 'kulowego' bardziej popularnego na zachodzie Halloween. Jest to noc strachów i dziwów, podczas której dzieci przebierają się za różne kreatury i chodzą 'na łakocie'.

- Mam w domu maskę szykieletu, żeby w niej chodzić na łakocie w Noc Duchowego Ciasta - odpowiedziała. - Jest z papieru, I dostaje się wtedy cukierki.
Kosiarz


duchociastna kaczka
Noc Duchowego Ciasta świętowana jest w Ramtopach i na równinach Sto w pierwszy wtorek, środę i czwartek po pierwszym półksiężycu miesiąca Sektober. Wzmianki na ten temat znajdujemy między innymi w Almanachu dyskowym, skąd możemy dowiedzieć się, że świętują go głównie mężczyźni i krasnoludy z użyciem ognia i hałasu. Znanych zwyczajów jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie spisać, niektóre też wymagają tyle wilgoci, że się ich nie poleca. Czasem odbywa się to z zespołem tańca Morrisa, krasnoludy czasem bawią się w wyciąganie z beczki szczurów-toffi na patykach, bez użycia rąk. Ludzkie dzieci nocą przebierają się w rozmaite kostiumy i krążą od domu do domu prosząc o cukierki. Podejrzewa się, że najczęściej chodzi o zamykającą buzię melasę, a przynajmniej jest to dobry sposób na upewnienie się, że owe dzieci szybko nie wrócą.

W Ankh-Morpork utarł się zwyczaj oparty na wierze w duchociastną kaczkę, która w duchociastny wtorek zostawia dzieciom czekoladowe jajka. Mówi się, że ten zwyczaj pochodzi od rozpoczęcia sezonu polowań na kaczki. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, iż w Uberwaldzie w tym czasie urządza się biegi z kaczkami. Wściekłe i nieposkromione kaczki biegną wówczas całymi stadami przez ulice, podczas gdy młodzi chłopcy rywalizują ze sobą o to, kto zdobędzie rozetę zawieszoną na dziobie największego kaczora.

Nazwa święta również posiada swoją genezę w świecie kuli - dawno dawno temu, kiedy słodycze nie rosły na półkach w supermarketach, a sklepy z kostiumami na Halloween oferowały co najwyżej brudne prześcieradło z dwoma otworami na oczy, w Dzień Wszystkich Świętych (wtedy jeszcze tak nazywany) ludzie piekli małe okrągłe ciasteczka nazwane Duchowymi Ciastkami. Oddanie ciastka biednemu było równoważne porządnej modlitwie za jedną duszę w czyśćcu.
Bóstwem odpowiedzialnym za to święto jest Duchociastna Kaczka, znosząca czekoladowe jaja.

Ciekawostki:
- Udokumentowano jeden przypadek aresztowania kury za gdakanie w Święto Duchowego Ciasta;
- W niektórych regionach Dysku tradycyjną zabawą w Święto Duchowego Ciasta jest toczenie ugotowanych jaj do celu

Zobacz powiązane książki: Folklor Świata Dysku

Autor: Grace i Jaro_Gryff