Zobacz więcej z kategorii: recenzje

Recenzja Prawdy

2012-01-24 21:34:13

Prawda

Świat Dysku to miejsce magiczne i… dosyć rozpustne. Ruiny świątyń ociekające złotem, barbarzyńscy wojownicy, zręczne dziewice… Jednak w Ankh-Morpork brakuje wszystkich powyższych rzeczy. Brudne, surowe miasto wielkich możliwości i jeszcze większych pieniędzy. W nim, a właściwie w gorszej części miasta, rozpoczyna życie na własny rachunek William de Worde, członek wpływowego rodu de Wordów. Jest redaktorem listów wysyłanych do możnych Świata Dysku, w których informuje o wydarzeniach z życia miasta. Bolesny przypadek sprawia, że spotyka Gunillę Dobrogóra – krasnoluda, z którym rozpoczyna wydawanie azety „Pulsu Ankh-Morpork”. Tymczasem w Pałacu Patrycjusza zostaje popełnione poważne przestępstwo, w które zamieszane jest sam Patrycjusz oraz dwójka przestępców – pan Szpila i pan Tulipan, nieszczęśliwie uzależniony od dyskowych narkotyków. Jaką rolę w śledztwie Straży Miejskiej odegra William? Kim jest Sacharissa Cripslock? Co łączy Patrycjusza z przestępczą organizacją „Nowa Firma”? Czy G.S.P Dibbler sprzeda parówki?

„Prawda” jest świetnie napisaną powieścią, która śmiało może zająć miejsce w pierwszej dziesiątce książek w rankingu „Najciekawsza Fabuła”. Sir Terry wykreował Williama de Worde na pierwszego medialnego magnata Ankh-Morpork, który swą nieustępliwością i innowacyjnością przypomina prawdziwe tuzy mediów – Ruperta Murdocha czy Williama Hearsta.

Jak na mężczyznę z Ankh-Morpork przystało, przy Williamie poznamy piękną choć niezależną kobietę – Sacharissę Cripslock, dziennikarkę Pulsu oraz natchnienie ludzi i krasnoludów. Czy zakręci Williamowi w głowie?

Jeżeli lubicie Straż Miejską, to się nie zawiedziecie – Samuel Vimes i strażnicy prowadzą dochodzenie w sprawie zajścia w Pałacu Patrycjusza. Początkowo łatwa układanka zmieni się w trudne puzzle do których swoje elementy dorzuci prasa, której Straż jest niechętna. Przestępców również nie brak – Nowa Firma czyli pan Szpila i Tulipan. Pierwszy nieco przypomina ojca mafijnego – jest przebiegły i wyrachowany, natomiast drugi jest specem od brudnej roboty.

Podsumowując – „Prawda” to książka dla fanów Straży Miejskiej i nowych postaci Świata Dysku. Sir Terry zręcznie przedstawił mechanizmy działania plotki, zawód dziennikarza/magnata medialnego od podszewki. Przekaz jest prosty i czytelny – nigdy nie wierzcie na słowo mediom! Nie brak tu ciekawych smaczków i gustownych żarcików, które rozbawią nawet wymagającego czytelnika. Gorąco polecam.

Zobacz powiązane książki: Prawda

Autor: Havelock