Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Magia Luster

2012-03-17 09:45:16

lustro
Poniższy tekst jest jedynie zapisem nieskrępowanego słowotoku Autora, który od bełkotu, oddzielają jedynie przecinki oraz sens. Należy kierować się informacjami zawartymi w tekście, jako sugestiami tak delikatnymi, jak dym papierosowy dla astmatyka.

Każdy zna chyba Babcię Weatherwax – stara, wyprostowana, bystra i pyskata, na pewno pamiętacie. W książce „Wyprawa Czarownic”, dowiadujemy się że ma siostrę – Lilith, która nie darzy Esme sympatią (zresztą z wzajemnością). W miarę postępu fabuły, dowiadujemy się że zła siostra włada charakterystycznym typem magii – mianowicie katoptromancją – czyli kontroluje lustra.

Pierwsze sygnały o wykorzystywaniu zwierciadeł w ten sposób, pochodzą z starożytnego Rzymu, gdzie małe, matowe kawałki metalu, wykorzystywano do przewidywania długości życia u osób starszych i chorych. Wg. Greka Pauzaniasza, zanurzano metal w wodzie, po czym go wyciągano i stawiano przed chorym. Jeżeli odbicie było normalne – znaczyło rychły powrót do zdrowia – każdy inny przypadek, oznaczał śmierć.

Katoptromancja rozkwitnęła w XII wieku, gdy Wenecjanie udoskonalili metodę wytwarzania dużych zwierciadeł – nachylano je ku słońcu i odczytywano przyszłość z ułożenia promieni i cieni.

Obecnie wykorzystuje się dowolny ośrodek który potrafi odbijać ludzką postać – od lusterka w łazience, po misę z wodą zabarwioną atramentem – tak samo jak Nostradamus, gdy pisał Centurie. Jednak samo wpatrywanie się w błyszczącą powierzchnię to nie wszystko – wiedzą o tym dzisiejsi magowie, którzy wykorzystują porady znanego XX wiecznego maga Franza Bardona, propagatora hermetyzmu.

Franz Bardon przykładał ogromną wagę do luster, czyniąc z nich atrybut maga naszych czasów. Twierdzi że dzięki nim można kontaktować się z istotami z innych wymiarów, spoglądać w przyszłość oraz w teraźniejszość lecz w inne miejsce. Jednakże przestrzega że dzięki niemu, można ujrzeć różne rzeczy – nawet takie jakich nie chcemy ujrzeć. Zwierciadło pokazuje prawdziwego siebie, a czy każdy jest na to gotowy?

Osobiście uważam że Terry Pratchett mógł wzorować się na Franzie Bardonie jako kimś, o kogo oparł postać Lilith Weatherwax – oboje perfekcyjnie władali magią luster, rozumieli co można dzięki nim osiągnąć, a naprawdę można nie mało…

I ty możesz być czarownicą! Potraktuj to jako zabawę.

Wejdź do łazienki i zamknij drzwi i okno - tak aby gorące powietrze i para były uwięzione i zamknięte w pomieszczeniu. Oczyść swe lustro papierem lub czystym ręcznikiem. Możesz także użyć do tego celu strumienia wody z prysznica. Odkręć kran i pozwól gorącej wodzie lecieć. Czekaj aż do chwili, gdy lustro zaparuje, zanim zamkniesz okno. Gdy już lustro całkiem zaparuje, zakręć wodę i pozwól aby lustro ukazało w sobie obrazy. Mogą nadejść szybko lub powoli. Jedno lustro może ukazywać zazwyczaj jeden obraz. Obserwuj lustro pod różnymi kątami. Zdziwisz się ile możesz w nim zobaczyć !
Może to wymagać nieco uwagi i ćwiczeń aby móc poprawnie dostrzegać obrazy - bez zbytniego ich zniekształcenia.

Dla osób głodnych wiedzy:
Rozdział o magii luster „Wprowadzenia do Hermetyzmu” Franza Bardona

źródło - po lewej stronie znajduje się tabela nawigacji – jest zamieszczona cała książka, którą można spokojnie pobrać.

Miłego wróżenia!

Zobacz powiązane książki: Wyprawa czarownic

Autor: Havelock