Wieści z Borneo

2012-03-31 13:27:57

Awatar Terrego jakiego używa na Twitterze w czasie podróży na Borneo
Od ponad tygodnia Terry Pratchett przebywa na Borneo. Pojechał tam wraz z BBC aby nakręcić film dokumentalny traktujący o orangutanach, oraz ich masowemu wymieraniu wskutek wycinania lasów tropikalnych.

Kilka dni temu Terry zamieścił na stronie Paula Kidbiego list opowiadający o eskapadzie. Pierwszy raz odwiedził Borneo w 1994 roku. Wówczas była to podróż w dosyć prymitywnych warunkach, bardzo niskiej klasy liniami lotniczymi i noclegiem, aby tylko nakręcić dokument. Wszystko to zajęło wówczas około tygodnia.

Tym razem Indonezja, a przynajmniej sama podróż, miała okazać się dla niego i Roba (asystenta) nieco bardziej wygodna. Również kręcenie filmu ma potrwać tyle, ile będzie konieczne. O czym więc ma być film? Tego dowiemy się dopiero latem - do końca nie wie tego nawet Terry. Wiadomo jednakże nie od dziś, że Terry jest ogromnym miłośnikiem orangutanów - co podkreślił kreując jedną z ważniejszych postaci w swoich książkach na przedstawiciela tego gatunku.

Liczne artykuły w sieci alarmują, że orangutany na Borneo są aktualnie zagrożone wyginięciem na wskutek wycinania lasów tropikalnych. Oznacza to dla nich zarówno brak miejsca do życia jak i niedostatek jedzenia.

Wyprawa wymaga przygotowań, także medycznych. Terry i Rob muszą przechodzić przez liczne badania oraz brać rozmaite leki przeciwko malarii. Mają również starać się na bieżąco pisać o tym, czym Borneo ich ugościło. Czasu wolnego mają niewiele, a i ten mają spędzać przy pracy nad ostatnimi poprawkami Long Earth i Dodgera, a także zakupami związanymi z podróżą czy też jedzeniem i spaniem.

Możemy spodziewać się krótkich wzmianek w różnych miejscach w sieci, jeżeli zdołają uzyskać dostęp do internetu i oczywiście prądu.

Będziemy oczywiście zbierać wszelkie informacje i - jak zawsze - przekazywać je Wam.

A oto kilka wiadomości jakie dotarły z pomocą bezcelowego albatrosa:

Początkowy odcinek podróży odbywa się samochodem. Jak widać Terry i Rob świetnie przygotowali się do podróży wyszukując same najważniejsze książki.
książki o Borneo

Podróż do Singapuru koleją z 1930 roku stała się bardzo emocjonującym puntem podróży.
podróż pociągiem

Przyjazd do Jakarty pozwolił na chwilę kąpieli słonecznej.
deszczowa Jakarta

Pierwsze nagrania i dźwiękowiec, który musi włożyć ręce pod sweter Terrego. Podobno każdy dźwiękowiec zawsze nazywa się Mike.
ekipa filmowa


Na północ od Pangkalan Bun, na skraju lasu, gdzie ekipa filmowa śledzi samotnego orangutana.
ekipa filmowa

Zobacz powiązane książki: Nauka Świata Dysku II. Glob, Terry Pratchett: Facing Extinction

Autor: Grace