Zobacz więcej z kategorii: otoczenie świata dysku

Miliony funtów od TV Sky na ruchome obrazki!

2012-04-15 15:27:07

Wiedźmikołaj
Telewizja Sky, mająca na koncie już trzy dyskowe filmy (przy współpracy z Mob Films), wyszła z nową inicjatywą. Utworzyli właśnie wielomilionowy fundusz, promujący brytyjską kinematografię. Pieniądze z tego funduszu będą prawdopodobnie w dużej części przeznaczone na kolejne adaptacje powieści Terry'ego Pratchetta.

Znamy już plany przeniesienia Niewidocznych Akademików do świata ruchomych obrazków. Nie wolno też zapominać, o tworzonej właśnie krótkometrażówce Troll Bridge, projekcie CSI: Ankh Morpork, oraz o planach Terry'ego Gilliama, co do nakręcenia Dobrego Omenu. Co do trzech dotychczasowych produkcji pełnometrażowych, wrażenia fanów Pratchetta są różne, jednak bardzo dużym pozytywem jest udostępnienie Świata Dysku szerszej audiencji.

Tak więc od początku:
Dwa lata temu, dyrektor generalny BBC, Mark Thompson, skrytykował Sky, za to, że nie wspierają oni rodzimych produkcji małoekranowych. Pod wpływem tej krytyki, Sky zdecydowało się na pomoc w ożywieniu tego obszaru kultury. Kierownictwo telewizji postanowiło przeznaczyć do 5 mln funtów na nowe produkcje.
Nie dość, że działanie takie jest pokaźnym zastrzykiem gotówki dla młodych producentów z pomysłami, to stanowi również wyzwanie dla innych dużych stacji, takich jak BBC i Channel 4, które zdążyły zasłynąć ze sponsorowania rodzimych produkcji.

Filmy nakręcone z funduszu Sky nie pojawią się niestety raczej w kinach, mają za to zagwarantowaną premierę na kanale Sky Movies.

Produkcja części planowanych filmów już ruszyła, ale Sky nadal zachęca kolejnych ochotników do zgłaszania swoich pomysłów. Jeremy Darroch, szef TV Sky, powiedział, że w brytyjskich filmach małego ekranu kryje się prawdziwa okazja. Dodaje również, że inwestycja w tego typu produkcje z pewnością wzmocni pozycję firmy.

TV Sky ma już na koncie kilka filmów pełnometrażowych – oprócz adaptacji powieści Pratchetta warto tu wymienić np. Treasure Island z Eddiem Izzardem i Elijah Woodem w rolach głównych. Od czasu krytycznej wypowiedzi szefa BBC, TV Sky wydało na brytyjskie produkcje już mnóstwo pieniędzy, a do 2014 roku fundusz ma osiągnąć 600 mln funtów!

Jeżeli chociaż maleńka cząstka tej sumy, zostanie przeznaczona na ekranizacje powieści Pratchetta, to wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie kampanii! Może wreszcie doczekamy się Dobrego Omenu, który – moim zdaniem (niezbyt skromnym) – chyba najlepiej ze wszystkich powieści może sprawdzić się jako ruchomy obrazek.Źródło: Discworld Fanatics
Źródło II: BBC

Zobacz powiązane książki: Wiedźmikołaj

Autor: Dżon