Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Magia zaklęta w przedmiocie – 10 najbardziej niezwykłych magicznych przedmiotów.

2012-04-16 20:11:50

Niedawno na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian pojawiło się zestawienie Conrada Masona, przedstawiające dziesiątkę najbardziej niezwykłych magicznych przedmiotów, pojawiających się w filmach i powieściach fantasy. Od klasycznego Excalibura po najbardziej magiczne produkty spożywcze.
Pomysł na dobrą historię fantasy jest bardzo prosty; znajdźmy magiczny amulet / miecz/ rzecz, która stanie się orężem czarnego charakteru, który nasz bohater musi powstrzymać. Scenarzyści w Hollywood nazywają taki przedmiot MacGuffin (nikt nie wie dlaczego). To doskonałe narzędzie do budowania dramatu, gdyż każdy chciałby go mieć, jednak nie każdy może go zdobyć.
Jednak wspaniałe magiczne przedmioty to dużo więcej. Zwykła rzecz, wykonana w niezwykły sposób której pragną nie tylko bohaterowie. My wszyscy podzielamy to zamiłowanie. Przykładem mogą być stosy plastikowych różdżek w sklepach z zabawkami, wzorowanych na tych z Harrego Pottera. Albo miliony replik Jedynego Pierścienia z Władcy Pierścieni. Kto z oglądających Gwiezdnie Wojny nie pragnął w sekrecie (albo zupełnie otwarcie) posiadać własny miecz świetlny?

Poniżej znajdziecie 10 ulubionych magicznych obiektów wybranych przez autora bestselerowej powieści fantasy The Demons Watch – Conrada Masona. Jak się zapewnie domyślacie nie mogło tam zabraknąć przedmiotu powiązanego ze Światem Dysku Terrego Pratchetta.

Na 10 miejscu uplasował się Jedyny Pierścień z Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena. Jest prawdopodobnie najbardziej znanym MacGuffinem. Najbardziej intrygujący jest sekret jaki w sobie nosi. Jest z pewnością najbardziej złowrogim przedmiotem znanym w literaturze.

Miejsce 9 zajmuje Mjolnir – młot Thora, nordyckiego boga burz. Ma zdolność niszczenia gór w drobny pył i powracania do ręki właściciela jak bumerang.

Na 8 uplasowały się różdżki z powieści o Harrym Potterze. Oczywiście uniwersum stworzone przez J. K. Rowling obfituje w całe mnóstwo magicznych przedmiotów, jednak to różdżki wywołują najwięcej emocji. Zachwycają ich możliwości, unikalność rdzeni i więź z posiadaczem. Zapewne każdy z czytelników zastanawiał się jaka różdżka najlepiej do niego by pasowała, gdyby udało mu się dostać do Hogwartu.

Siódemka na liście Masona to Skarby Elindoru z powieści Elindor Alana Garnera, czyli cztery mityczne przedmioty – włócznia, miecz, kamień i kocioł. Wprawdzie po przeniesieniu do świata rzeczywistego przez czwórkę dzieci, tracą większość swoich magicznych właściwości, jednak nadal mają wpływ na urządzenia elektryczne i przyciągają jak magnes chciwych złoczyńców.

Na szóstym miejscu autor umieścił Anaklusmosa z powieści Ricka Riordana - Perry Jackson i Złodziej Pioruna. Wprawdzie Mason nie jest fanem magicznych mieczy, ale Anaklusmos to coś więcej - jest przemienionym w antyczne greckie ostrze piórem. Nadaje przez to nowego znaczenia powiedzeniu, że pióro jest mocniejsze od miecza.

W środku stawki, na piątym miejscu, znalazły się Siedmiomilowe Buty. Motyw wykorzystywany w wielu baśniach i powieściach, najbardziej przypadł Masonowi do gustu w Bartymeuszu autorstwa Jonathana Strounda. Są one tam noszone przez najemnika Verroqa. W każdym z nich zamknięta jest moc djinni, dzięki której z każdym krokiem noszący pokonuje olbrzymie odległości.

Czwórka to Pudełko Tureckich Rozkoszy z Lwa, czarownicy i starej szafy autorstwa C. S. Lewisa. Można w Narnii oczywiście znaleźć Kamienny Ołtarz na którym Aslan oddał swoje życie, czy też samą szafę, będącą bramą do innego świata, jednak to niezwykłe właściwości pudełka łakoci, którego użyła Biała Wiedźma do zapanowania nad umysłem Edmunda: „Turecka Rozkosz dla Małego Księcia” (a w tle demoniczne „Ha! Ha! Ha!” karła) również znalazły się w zestawieniu.

Nie mogło zabraknąć najbardziej znanego z magicznych mieczy – Excalibura z legend o Królu Arturze. Zajął trzecie miejsce. Co takiego niezwykłego jest w tym mieczu? Wszystko to czego o nim nie wiemy. Skąd on się wziął? Kim jest Dama z Jeziora? I najbardziej nurtujące pytanie – gdzie on teraz jest?

Na miejscu drugim w zestawieniu znalazł się Latający Dywan z Baśni Tysiąca i jednej nocy. Czyż może być coś bardziej niezwykłego niż zwyczajny przedmiot domowego użytku staje się najwspanialszym z możliwych pojazdów?


Bardziej uważni (ci lepsi z matematyki) zauważyli, że przebrnęliśmy przez zestawienie a po Terrym i jego Świecie Dysku ani śladu. Jednak mamy jeszcze miejsce pierwsze. Tak! Właśnie na pierwszym miejscu zestawienia jako jaśnie panujący nam król wszelkich magicznych przedmiotów, znalazł się Bagaż. Cóż można powiedzieć o Bagażu? Jest wykonany z drzewa myślącej gruszy. Ma setki małych nóżek na których się porusza.
bagaż
Tak naprawdę nie wiemy, czy jest on żywy, czy może to po prostu jest to działanie jakiegoś zaklęcia? Ma bardzo bogate wnętrze. Bogate to nie jest właściwe słowo. Istnieje ono poza jego zewnętrznymi wymiarami. Można do niego pomieścić dowolną ilość przedmiotów nie płacąc ani grama nadbagażu na lotnisku. Potrafi nie tylko przechowywać rzeczy, ale także na przykład skombinować zawsze czyste skarpetki, czy uprasowaną koszulę (nawet jeśli właściciel wkłada je w stanie zgoła innym). Jest niezwykle lojalny i zawsze podąża za swoim właścicielem (czego więcej można oczekiwać od podróżnego bagażu?).

„- Uważam, że jest bardzo słodki.
Cztery pary oczu zwróciły się w stronę Bagażu, który przysiadł w pobliżu ognia. Teraz wstał i demonstracyjnie skrył się w mroku.
- Łatwo go wykarmić. - rzekł Cohen.
- Trudno zgubić. - dodał Rincewind.
- Jest lojalny. - wtrącił Dwukwiat.
- Przestronny. - uzupełnił Cohen.
- Ale nie nazwałbym go słodkim. - zakończył Rincewind.”


Poza swoimi magicznymi właściwościami Bagaż posiada własny charakter, którego nie powstydziłby się żaden zawodowy skrytobójca. Potrafi (pomimo anatomicznych braków) wyrażać swoje uczucia i zmuszać innych do spełniania jego zachcianek (jak na przykład do karmienia go serowymi chrupkami w barach). Zawsze ochrania swojego właściciela z niezwykła zaciekłością („Trudno byłoby opisać jego stosunek do reszty stworzenia, zacząć jednak można od określenia „piekielna złośliwość", a potem posuwać się dalej”). Nic więc dziwnego, że niepodzielnie króluje wśród wszystkich magicznych przedmiotów. Całkowicie zasłużenie.

Źródło: The Guardian

Zobacz powiązane książki: Ciekawe czasy

Autor: Marek Sobczak