Sir Terry na debacie w Zurychu

2012-07-07 14:29:05

Przedstawiciele około 45 krajów pojawili się na pięciodniowym kongresie Światowej Federacji Prawo do śmierci. Spotkanie takie jak to, odbywa się co dwa lata. Tym co wyróżnia tegoroczną konferencję jest świętowanie 30 rocznicy założenia mającej swoja siedzibę w Zurychu właśnie, organizacji Exit, pomagającej w asystowanej śmierci w Szwajcarii, w której eutanazja jest legalna po spełnieniu wyraźnie określonych warunków.

Mamy nadzieję, że nie będzie warunkiem koniecznym, by cały proces odbywał się wyłącznie w Szwajcarii – powiedziała Bernard Sutter, vice prezes stowarzyszenia Exit – Wielu ludzi jest zainteresowanych tematem jednak nie ukrywają obaw, co w przypadku kiedy będą cierpieć z powodu Alzheimera i zostaną uznani za niezdolnych do podejmowania decyzji.

Podczas konferencji można było usłyszeć wystąpienie Terrego Pratchetta u którego rozpoznano kilka lat temu odmianę Alzheimera. Od tamtej pory stał się on również patronem wolności wyboru godności w umieraniu.

Wraz z Ludwikiem Minellim - założycielem szwajcarskiej organizacji Dignitas oraz z niemieckim pisarzem Uelim Oswaldem, którego ojciec odszedł s tego świata korzystając z usług organizacji Exit, przedstawili swoje poglądy w dniu otwartym debaty.

Celem konferencji była przede wszystkim wymiana doświadczeń w politycznej pracy, w lobbingu oraz inicjatywach podejmowanych przez poszczególnych uczestników, argumentów popierających wspomagane samobójstwo. Odbyło się również podsumowanie postępów w sprawie asystowanej śmierci od czasu ostatniej konferencji w Melbourne w 2010 roku.

Jak na każdej konferencji pojawili się również przeciwnicy wspieranego samobójstwa przedstawiający swoje poglądy w tej kwestii.
Terry and Rob on Dignity in Right-to-Die
Sir Terry Pratchett przede wszystkim opowiedział o swojej walce o zalegalizowanie eutanazji w Wielkiej Brytanii oraz o doświadczeniach związanych z nakręceniem filmu Choosing To Die, który w 2011 roku rozpętał burzę w mediach i przyczynił się do zapoczątkowania dyskusji o eutanazji – trudnego i do tej pory będącego tabu wśród brytyjskich konserwatystów tematu. Nie sposób ciągle milczeć w tej kwestii, kiedy (jak wynika z badań statystycznych i dokumentów Dignitas) od początku swojej działalności do 2011 roku pomogła umrzeć 1169 osobom nie będącymi obywatelami Szwajcarii, w tym 182 z Wielkiej Brytanii.

Jakie skutki przyniosą obrady dla polityki Wielkiej Brytanii, rozwoju zaproszonych organizacji, czy wpłyną one na zdanie przeciwników? Czas pokaże.

Zobacz powiązane książki: W północ się odzieję

Autor: Marek Sobczak