Zobacz w galerii:

Dyskowe kolaże francuskiego ar...

Kolaże Mr Graviera...

Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Wyprawa przez Świat Kupek

2012-07-15 15:05:02

Trochę ponad miesiąc temu swoja premierę miała książka będąca spin-offem wspomnianej w Niuchu ulubionej książeczki Sama Vimesa Juniora. Świat Kupek to kolejna po wcześniejszej Gdzie jest moja krówka? książka przeniesiona ze Świata Dysku do naszej rzeczywistości.

Z założenia oraz ze sposobu wydania książka zdecydowanie przeznaczona jest dla młodszych czytelników. Kiedy bierzemy do rąk ilustrowaną książeczkę w twardej oprawie nie sposób oprzeć się pokusie by poprosić mamę o trochę mleka i ułożyć się wygodnie na poduszce, będąc otulonym ulubionym kocykiem.
Terry Pratchett – Worlf of Poo

Sama historia w niej opowiedziana wydaje się dość klasyczna, jednak sposób opowiadania jej przez Pratchetta zapewnia niepowtarzalność. To zabawna fabuła o młodym chłopcu zwanym Geoffreyem, który (zupełnie jak przyjęte jest to w bajkach) wyrusza ze swojego domu w Shires do domku babci (brzmi znajomo?) w Ankh-Morpork, podczas gdy jego mama przygotowuje się do wydania na świat drugiego potomka. Podróż chłopca mija bez większych problemów, do czasu gdy przelatujący nad nim ptak załatwię swoją fizjologiczną potrzebę wprost na jego głowę. Malec olśniony, niczym Newton po uderzeniu jabłkiem, postanawia rozpocząć zbieranie każdego rodzaju kupek zwierząt jakie tylko uda mu się znaleźć. Dodatkowo w ogrodowej altance urządza muzeum, w którym prezentowane są wszystkie obiekty z jego kolekcji.

W świecie doskonale znanym czytelnikom Pratchetta kolekcja może rozwijać się praktycznie bez końca. Wszakże można znaleźć tutaj ślady przemiany materii zarówno smoków jak i gargulców, myszy czy ludzi. Geoffrey podczas swojej misji zebrania wszystkich kupek świata odwiedza rozmaite zakątki Ankh-Morpork, spotykając nawet taką sławę jak Harrego Króla – mistrza wszystkich ekskrementów. Na szczęście (co jest bardzo pouczające jeśli chce się rozpocząć swoją własną kolekcję) po każdym zebranym okazie malec myje dokładnie swoje ręce.

Pratchett swoim zwyczajem wplata w historię mnóstwo dowcipu. Dobra historia plus ilustracje w wykonaniu Petera Dennisa stanowią o wyjątkowości tej pozycji.
Książka zbiera też bardzo pochlebne opinie wśród czytelników. Szczególnie tych którzy doczekali się, jak Sam Vimes, swojego potomstwa i mogą od małego wychowywać kolejnych miłośników prozy Pratchetta.

Pozostaje tylko czekać aż o szóstej dzieciaki same zaczną domagać się czytania na głos ulubionej książeczki.
Źródło

Zobacz powiązane książki: Świat Kupek

Autor: Marek Sobczak