Zobacz więcej z kategorii: fan klub

Festiwal Literatury w Cheltenham

2012-07-16 17:39:28

 Cheltenham Festiwal
Cheltenham Festiwal jest zarejestrowaną organizacją charytatywną, która co roku w uzdrowiskowej miejscowości Cheltenham (Gloucestershire, Anglia), organizuje cztery różne tematyczne festiwale: Jazzu, Nauki, Muzyki i Literatury.
Każdy z nich odbywa się w innym terminie a ich organizacja staje się dla mieszkańców spokojnego zazwyczaj miasteczka prawdziwym lokalnym świętem.
Czytelników Terrego Pratchetta najbardziej w tym roku powinna zainteresować część festiwalu poświęcona literaturze. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw krótko o samy festiwalu.

Festiwal Literatury w Cheltenham sięga swoją tradycją do 1949 roku i jest najważniejszym w Wielkiej Brytanii festiwalem poświęconym literaturze. Dodatkowo jest też najdłużej odbywającym się festiwalem literatury na świecie. Większość największych sław literatury współczesnej było gośćmi tego niezwykłego wydarzenia. W wieloletniej historii zjawili się tam: Richard Attenborough, Simon Schama, David Starkey, Antony Sher, Michael Parkinson, Terry Jones, Tony Robinson, Sandi Toksvig, Dawn French, Simon Armitage, Clive James, Ruth Rendell, Alexander McCall Smith, Bruce Parry, Ray Mears, Frank Skinner, Janet Street-Porter, Roger Moore, Tony Curtis, John Barrowman, Russell T. Davies, Dave Gorman, Charley Boorman, Alexei Sayle, Mark Thomas oraz wielu innych.

Obecnie sponsorem tytularnym Festiwalu jest wydawca dziennika The Times a dzięki średniej sprzedaży około 85 000 biletów Festiwal pretenduje do miana najbardziej prestiżowej imprezy literackiej świata.

Pod względem organizacyjnym Festiwal Literatury jest przygotowywany tak, by zadowolić nawet najbardziej wybrednych miłośników książek.
Na każdej z edycji festiwalu pojawiają się grupy tematyczne poświęcone konkretnym zagadnieniom literatury a także serie niespodzianek przygotowywanych przez tzw. Gościnnych Dyrektorów wśród których można znaleźć takie sławy jak: Armando Ianucci (kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, pisarz, producent radiowy i telewizyjny), A.C. Grayling (angielski filozof), Diran Abebayo (pisarz i krytyk literacki), Kate Adie (kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, dziennikarka), Dominic Dromgoole (reżyser teatralny i pisarz) i Ian Rankin (autor poczytnych kryminałów).
Na Festiwalu jest także przyznawana Nagroda Imienia Nicka Clarka za najlepszy wywiad telewizyjny, odbywają się serie odczytów w wykonaniu zdobywców nagrody Man Booker, organizowana jest „Debata The Times” oraz wykonywanych jest wiele transmisji dla radia BBC 4.

 Terry Pratchett is signing his book
Podczas Festiwalu można co roku spotkać ponad 450 pisarzy, wziąć udział w ponad 350 wydarzeniach literackich, usłyszeć nowych autorów prezentujących swoje dzieła w centrum miasta, pozwolić swoim dzieciakom wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach oraz spodziewać się jeszcze większej ilości atrakcji w Centaurze (centrum konferencyjnym w Cheltenham).

Jak się pewnie domyślacie powodem, dla którego tak bardzo interesujemy się Festiwalem Literatury w Cheltenham, jest fakt, że w tym roku został na niego zaproszony Sir Terry Pratchett. Będzie to doskonała okazja, by na żywo zobaczyć swojego ulubionego autora, wysłuchać jego wystąpienia a może nawet postarać się o autograf.

Jeśli więc w dniach 5 - 14. października będziecie w okolicach miasta Cheltenham nie zapomnijcie o zajrzeniu na jeden z najstarszych i największych festiwalów literatury na świecie.

O wydarzeniach związanych z prelekcją Terrego na Festiwalu będziemy was informować na naszej stronie.

Zainteresowanych zakupem wejściówek zapraszamy na stronę Festiwalu.


Źródło

Autor: Marek Sobczak