Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Dzień de Muforte

2012-07-28 13:15:19

Według najstarszych podań skrytobójstwo jako profesja ma swój początek w górskich regionach Klachtu. Rozmiłowani w zażywaniu wyrafinowanych dawek narkotyku o nazwie hasheesh szczycili się zamiłowaniem do noszenia wystrzałowych spodni i słuchania naprawdę monotonnej muzyki, która wydawała się u nich wywoływać wszystkie możliwe oznaki zadowolenia. Daleko im było jeszcze do elegancji, najlepszych manier i wszechstronnej wiedzy, z jakiej słyną współcześni skrytobójcy.

Pierwsi skrytobójcy zaginęli jednak w odmętach historii, aż do pojawienia się w dzisiejszych strukturach organizacyjnych, w których rozpoznajemy ich bez problemu. Prawdopodobnie ich źródła zaopatrzenia w hasheesh zostały doszczętnie wyczerpane co skłoniło ich do powrotu do życia codziennego Dysku.

Skrytobójca
Gildia kształt, w jakim dziś się prezentuje zawdzięcza swoim fundatorom: Sir Gylesowi i Lady de Muforte. Jak podają terminarze Gildii Skrytobójców, Sir Gyles był rycerzem za czasów króla Cirona I Chwiejnego. Odbywał ciągłe wyprawy w głąb Klachtu w poszukiwaniu chwały i złota (niekoniecznie w tej kolejności). Podczas jednej z najdłuższych krucjat przeciwko Klachtanom, którzy mieli pieniądze, poznał zalety braterstwa panującego wśród skrytobójców. W tamtych czasach byli na usługach tego kto płacił więcej. A że akurat był to Cesarz Komplezianne – władca Klachtu, byli ważną częścią jego polityki wewnątrzpaństwowej. Sir Gyles był tak zachwycony umiejętnościami, opanowaniem, inteligencją i poczuciem humoru skrytobójców, że (jako człowiek sięgający daleko w przyszłość) postanowił zapoczątkować szkołę kształcącą takich właśnie ludzi w swoim rodzinnym Ankh-Morpork. Fakt ten został zanotowany w dziennikach prowadzonych przez jednego z jego urzędników. Znamy dokładne słowa, które stały się myślą przewodnią powstania Szkoły Skrytobójców: „Kiedyś będziemy musieli pokonać tych drani w ich własnej grze”.

Żona jego, Lady de Muforte zachwyciła się pomysłem otwarcia szkoły i przeznaczyła wiele z swych posiadłości w samym mieście jaki poza nim na ufundowanie placówki kształcącej przyszłych skrytobójców, lecz także przede wszystkim wspaniałych gentelmanów.

Prace nad szkołą rozpoczęły się w 1511 roku. Sprowadzono do niej instruktorów z Klachtu by trenować przyszłych studentów w wyrafinowanych umiejętnościach potrzebnych do bycia wspaniałym skrytobójcą. Budynek starej szkoły ufundowanej przez Lady de Murforte, obecnie znajduje się na uboczu nowego budynku gildii.
Szkoła de Murforte dla Dżentelmenów Skrytobójców została oficjalnie otwarta przez króla Cirona II 27 sierpnia 1512 roku. Pierwszym Dyrektorem był doktor Guillaume de Chacal.

Szkoła miał wówczas 8 instruktorów i 72 studentów.
Taki był początek tej sławetnej gildii. Każdego roku 27 lipca obchodzony jest Dzień de Muforte – Dzień Założycieli Gildii Skrytobójców. Świętujmy więc razem ze skrytobójcami ten ważny dla nich dzień i oddajmy cześć założycielom szkoły skrytobójców, dzięki którym ta sławetna profesja zawitała i tak pięknie rozkwitła w Ankh-Morpork dając przykład najlepszego wychowania i poziomu edukacji.

Zobacz powiązane książki: Terminarz Gildii Skrytobójców Świata Dysku 2002

Autor: Marek Sobczak