
Porzucając nadzieje na związanie swojej przyszłości z astronomią – wybrał pisarstwo. Już w wieku 13 lat, zarobił dzięki niemu swoje pierwsze pieniądze - jego pierwsze opowiadanie zatytułowane "The Hades Business", ukazało się najpierw w gazetce szkolnej, a dwa lata później w czasopiśmie "Science Fantasy". Pierwsze honorarium wystarczyło na zakup używanej maszyny do pisania, która pozwoliła mu rozwinąć swoją nową pasje. Pierwszą powieść napisał w wieku 17-nastu lat – był to Dywan (The Carpet People), wydany ostatecznie w roku 1971. Z perspektywy czasu za jej główna wadę Pratchett uznaje to, że napisał ją 17-latek. Jak sam stwierdza, gdy był młody, żył przeświadczeniem, że literatura fantasy składa się głównie „z bitew i królów”, jednakże z wiekiem i kolejnymi swoimi książkami skłania się raczej do opinii, że powinno być wręcz odwrotnie (W roku 1991 ukazało się wznowienie powieści przeredagowane nieco przez Pratchetta). Mimo to krytycy przyjęli książkę entuzjastycznie - w recenzjach pojawiały się określenia takie jak "nadzwyczajna", czy "nowy wymiar wyobraźni". Ciekawostką jest to, że kilku egzemplarzach znalazły się rysunki pokolorowane przez samego Pratchetta.
Od 1965 roku Terry zaczął pracować jako reporter w prowincjonalnej gazetce „Bucks Free Press” - jego pierwsze kroki jako dziennikarz były "mordercze" - tematem pierwszego reportażu była historia pewnych zwłok. Później kilkakrotnie zmieniał miejsce zatrudnienia: pracował dla gazet Bath Chronicle i Psychic Researcher (jako autor komiksów), zaś w 1980 został rzecznikiem prasowym w Central Electricity Generating Board, gdzie był odpowiedzialny za trzy elektrownie atomowe. Wieczorami jednak nie przestawał pisać - w tym okresie powstały Ciemna Strona Słońca (The Dark Side of the Sun) i Dysk (Strata).
W roku 1983 wydał pierwszą książkę z serii Świata Dysku (Discworld) - Kolor Magii (The Colour of Magic). Sukces serii rodził się w bólach - z powodu złej kampanii marketingowej książka sprzedała się wyjątkowo źle. Jednakże kolejny tom serii - Blask Fantastyczny (The Light Fantastic), stał się bestsellerem i początkiem wielkiego sukcesu całej serii. Kolejna część – Równoumagicznienie (Equal Rites) była już wyczekiwania – jeszcze przed jej wydaniem fragmenty były czytane na antenie radia BBC.
W twórczości Pratchetta można doszukać się wątków polskich. Autor przyznaje, iż pomysł na kopalnie tłuszczu, o których czytamy w "Piątym elefancie", wpadł mu do głowy kiedy to z Piotrem Cholewą (tłumaczem jego książek na język polski), jadł pierogi w restauracji z typowo polskim jedzeniem.

W roku 1998 za zasługi dla literatury został udekorowany przez królową angielską Orderem Imperium Brytyjskiego.
Książki Terry'ego Pratchetta odniosły światowy sukces - zostały przetłumaczone na 33 języki i sprzedane w ponad 40 milionach egzemplarzy.
Autor: Corvvin