Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

SFXowa recenzja Dodgera

2012-09-20 08:59:10

W magazynie SFX ukazała się recenzja najnowszej książki Terrego Pratchetta – Dodger. Czy jest ona przychylna, czy może nie pozostawia na książce suchej nitki? Zapraszam do zapoznania się z opinią Roba Powera.

Ostatni rok był niemal nadnaturalnie produktywnym okresem w życiu Terrego Pratchetta. Otrzymaliśmy nową część serii Świata Dysku pod postacią Niucha, Długą Ziemię napisaną we współpracy ze Stephenem Baxterem a obecnie właśnie pojawia się Dodger. Może to oznaczać, że Pratchett pragnie napisać jak najwięcej, dopóki jeszcze jest w stanie, zważywszy na chorobę z jaką się zmaga. Na szczęście u Pratchetta wzrost ilości w żadnym stopniu nie przekłada się na spadek jakości.

Dodger cover


Dodger to wycieczka do historycznej fantasy dowodząca, że bogini Narrativia ciągle uśmiecha się do niego.
Kiedy rzezimieszek i złodziejaszek Dodger ratuje dziewczynę przed dwójką bandytów, zostaje wciągnięty w świat politycznych intryg, zmagań o władzę i morderstw miliony mil ponad jego dotychczasowym statusem społecznym.
Po drodze zdobywa przyjaciół jak i wrogów, zarówno wśród postaci fikcyjnych jak i tych które znamy z kart książek do historii, włączając w nie takie sławy jak Charles Dickens, Henry Mayhew i Sweeney Todd, spotyka słynnych łotrów i członków rodziny królewskiej, co sprawia, że książka staje się swoistym przewodnikiem po Londynie w początkach XIX wieku.

W opisach stolicy, od slumsów i kanalizacji miejskiej, przez domy klasy średniej aż po posiadłości bogaczy z elity, czuje się, że Pratchett wkłada w swoja pracę mnóstwo serca, malując żywy i realistyczny obraz. Dba o szczegóły zarówno w częściach poświęconych fikcji jak i historycznym aspektom powieści, co jest bardzo imponująca. Postacie w jego powieści jak zwykle są wielowymiarowe i dopracowane.

Czasami w powieści czuje się, że Pratchett wykorzystuje Londyn do tego, by uciec od konwencji przyjętych w Świecie Dysku i opowiedzieć historię bez wcześniejszego kontekstu. W tej historii okazuje się to być zaletą i działa doskonale.

Dodger jest opowieścią świeżą, żywą i pełną energii. Tryumf Pratchetta w całej rozciągłości, który powinien być świętowany jako kolejny dar od Narrativii.

Źródło

Zobacz powiązane książki: Dodger

Autor: Marek Sobczak