Sir Terry Pratchett na Festiwalu Literatury w Cheltenham

2012-10-13 12:56:32

Terry in Cheltenham was telling about Dodger
Sir Terry Pratchett ogłosił, że w planach ma porzucenie prac związanych z pozostałymi produkcjami, na rzecz powstającej właśnie autobiografii.
Autor, który może pochwalić się ponad 80 milionami sprzedanych książek, ze zdiagnozowaną od 2007 roku chorobą Alzheimera, pojawił się podczas trzeciego dnia festiwalu w Cheltenham.

Po Terrym jednak na szczęście prawie nie widać oznak spowolnienia wywołanego chorobą.
Opowiedział o Dodgerze, swojej najnowszej książce inspirowanej Dickesem, przeznaczonej dla młodszych czytelników.

Rozmawiał ze swoim asystentem, Robem Wilkinsem, oraz z obecnymi na festiwalu pisarzami, poruszał różne tematy, począwszy od Narrativi, przez dopiero co założoną firmę zajmującą się multimediami, 13-odcinkowy serial o Straży Miejskiej, wstępny szkic jego przyszłej książki z serii Świata Dysku aż po kilka zabawnych anegdot związanych z jego podróżami do Australii i Ameryki.

W Dodgerze Pratchett opowiada na nowo historię Artful Dodgera, niezapomnianego oszusta z powieści Dickensa - Oliver Twist, która poruszała temat sytuacji biedoty w wiktoriańskim Londynie. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że wydanie powieści Terrego zbiega się z 200 rocznicą narodzin autora.

Mówiąc o inspiracjach stojących za powstaniem Dodgera, Pratchett zdradził, że kiedy był małym chłopcem wielki wpływ mieli na niego Dickens i reformator społeczny Henry Mayhew, zajmujący się sprawami ubóstwa za czasów panowania Królowej Wictorii.

Dickens użył fikcji do wyjaśnienia sytuacji najniższych klas za czasów wiktoriańskiego Londynu, podczas kiedy Mayhew posługiwał się wyłącznie czystymi faktami. Był człowiekiem statystyki. Ciężko uwierzyć jak źle wyglądała sytuacja w biedoty w Londynie. Te fakty na odcisnęły na mnie swoje piętno na bardzo długi czas.

Źródło

Zobacz powiązane książki: Autobiografia

Autor: Marek Sobczak