Zobacz więcej z kategorii: recenzje

Recenzja The Compleat Ankh-Morpork City Guide

2012-11-07 21:10:12

Jedną z czterech pozycji publikowanych w tym roku przez Terrego Pratchetta jest książka, której pełen tytuł brzmi: Kompletny Przewodnik po Ankh-Morpork, zawierający Nową Mapę Ulic, Katalog Punktów Handlowych i Prasowych, z Wspaniałą Artystyczną Wizją Tego Wielkiego Miasta w Całej Okazałości, napisany przez Terrego Pratchetta.

Książka jest cudowna!
Pojawiła się na moim progu, w nieco Zaskakującej formie; przesyłka to kartonowe pudełko, związane elastycznym, niebieskim sznurkiem, we wnętrzu którego znajdziemy właściwe, pięknie wykonane wydanie. Wydrukowany na pożółkłym papierze, który ma nadać książce autentyczności. Przewodnik to coś, co każdy podróżnik zamierzający zwiedzać Wielkie Miasto Ankh-Morpork chciałby mieć przy sobie.

Zawartych w nim jest mnóstwo użytecznych porad dla początkujących turystów, począwszy od powitania (napisanego przez niezidentyfikowanego członka Gildii Kupców, który zlecił stworzenie tego przewodnika), po najważniejsze, wyselekcjonowane informacje, prawa i porady dla wszystkich, którzy po prostu chcą się rozglądnąć, zostać na dłużej czy zjeść coś w mieście.

W książce znajdziemy doskonały przewodnik po Gildiach oraz skondensowane porady (czytaj: ostrzeżenia) dotyczące Niewidocznego Uniwersytetu.
The Compleat Ankh-Morpork City Guide cover
Olbrzymią atrakcją na kartach książki są strony zawierające reklamy, stylizowane na te, które doskonale znamy z książek telefonicznych, dotyczące każdego aspektu z życia miasta – od aptek po handlarzy bronią. Znajdziemy tam reklamy od bohaterów takich jak Ciut szalony Artur, G.S.P. Dibbler czy Gimlet a także wykaz wszystkich jadłodajni w mieście oraz spis ulic, alejek, dróg, pasów ruchu i dziedzińców w Ankh-Morpork.

Oh, a czy wspominałem o wielkiej mapie, która jest częścią tego przewodnika?
Moja jest właśnie właśnie rozprostowywana w łazience (załączona do przewodnika mapa jest złożona) przy pomocy żelazka. Jej wymiary do 100 na 90 cm. Niedługo zawiśnie na mojej ścianie, jeśli tylko uda mi się znaleźć wystarczająco dużą ramkę. Jedna strona Mapy zawiera Spis Ulic a druga pięknie wykonaną, artystyczną wizję miasta.

Przewodnik jest pozycją obowiązkową dla każdego fana Świata Dysku. Nie musisz być nawet fanem poprzednio publikowanych pozycji powiązanych z serią, takich jak na przykład Almanak, by spędzić całe godziny nad mapą szukając ukrytych obiektów, czytając o Dibblerze i jego konkurentach, czy próbując zrozumieć mechanikę rządzącą Miejskimi Gildiami.

autor: Joshua Hill

Po takiej recenzji pozostaje tylko zamówić swoją kopię w sklepach internetowych. Śpieszcie się póki kopie są jeszcze dostępne.

Źródło

tłumaczenie Marek Sobczak

Zobacz powiązane książki: The Compleat Ankh-Morpork

Autor: Marek Sobczak