Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Seriale od kuchni

2012-11-12 10:20:47

Straż Nocna
Wszyscy już za pewne wiedzą, że powstaje serial na podstawie Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Większość też za pewne czytała, że specjalnie na ten cel powstała nowa wytwórnia filmów, nazwana Narrativią. Terry sam nie jest właścicielem firmy, jednakże dzięki temu, że prowadzi ją jego córka, wraz z jego osobistym asystentem, może mieć pewność, że będzie miał kontrolę nad tym, jak przekładane są jego książki na język ruchomych obrazków.

Na pierwsze rzuty idzie serial o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Akcja zaczyna się tam, gdzie skończyła się w Niuchu. Możemy więc spodziewać się już nieco starzejącego się Vimesa, który zaczyna myśleć już o emeryturze; młodego Sama odkrywającego świat; a także rozmaite gatunki stworzeń w Straży, w tym także gobliny, które pojawiły się dopiero w Niuchu.

Odcinki mają trwać po 60 min i będzie ich razem 13. Każdy z nich ma rozwiązywać jakąś zagadkę kryminalną. Na całość zostaje przeznaczona niebagatelna kwota £26 milionów, czyli około 2 milionów funtów (lub jak kto woli 3,3 milionów dolarów) na odcinek.
Zapowiada się niezłe widowisko.

Dużo było rozmaitych wiadomości odnośnie tego, kto ma pisać owe odcinki. Biorąc pod uwagę, iż wcześniej serialem mieli się zajmować zupełnie inni ludzie, inna produkcja, to też inni scenarzyści, toteż pewnie ucieszy w końcu wszystkich wiadomość, że serialem o Straży zajmie się Guy Burt (Żądza krwi, Rodzina Borgiów) oraz Stephen Fry (znany m.in. z roli w serialu Czarna Żmija).

Drugim mini serialem, jakim zajmuje się Narrativia, jest Dobry Omen. Cztery odcinki na podstawie książki mają napisać Terry Jones i Gavin Scott.

Seria o Straży jest nazywana przez Terrego perełką w jego koronie. Sam Vimes, który miał nie dotrwać do końca książki Straż! Straż!, w trakcie pisania okazał się jednak niezbędny. Wyrósł, wraz z innymi bohaterami, sprawiając, że stał się Terremu prawdopodobnie bliższą postacią niż Babcia Weathewax. Sam Vimes pochodzący z biednej rodziny (owszem, posiada arystokratyczne korzenie, jednak sam wychował się w biedzie), staje się prawdziwym bohaterem, szanowanym przez ludzi, choć oczywiście również spodziewa się licznych zamówień na swoją głowę w Glidii Skrytobójców. Vimes rozkwita w kolejnych tomach, wraca do arystokracji, choć cały czas jest sobą.
Dla Terrego jest to niezwykle bliska postać. On sam mówi o sobie, że jest biedakiem z dużą fortuną. Terry pochodzący z rodziny zwykłych ludzi, jak to o nich mówi, otrzymał tytuł szlachecki za swoje zasługi. Świat Dysku przyniósł mu sławę i wszystko to, czego nie miał jako dziecko. Śledząc losy Sama, można dowiedzieć się nieco o samym Terrym. Stąd też serial o Straży stał się tak istotny dla Terrego. Ma on być wykonany dokładnie tak, jak Terry sobie to wyobraził.

źródło 1
źródło 2

Zobacz powiązane książki: Niuch

Autor: Grace