Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz w galerii:

Piosenki na podstawie tych z k...

Piosenki Świata Dysku...

Zobacz więcej z kategorii: wywiady

Minuta z Terrym Pratchettem

2012-11-19 20:52:45

Terry w Independent
Gdzie aktualnie jesteś i co widzisz? („Minuta z…” to krótkie wywiady telefoniczne lub video prowadzone z różnymi pisarzami, dziennikarzami)
W całkiem ładnym hotelu w Londynie, a widzę szyderczy uśmiech na twarzy mojego publicysty.

Co teraz czytasz?
Wracam do przerwanej “The Frozen Water Trade: A True Story” (biografia Frederica Tudora, handlarza lodem, który znany był jako „Lodowy Król”) Gavina Weightmana (dziennikarz i reżyser filmów dokumentalnych). Należy ona do tych książek, na które patrzysz i myślisz „jak, do diabła, coś takiego może być ciekawe?!”, a potem okazuje się, że jest to arcydzieło (książka rzeczywiście odpychająca, a na okładce widać jakby bryłę lodu trzymaną przez zardzewiałe szczypce).

Kto jest Twoim ulubionym autorem i dlaczego?
Gilbert Keith Chesterton, a szczególnie jedna pozycja: „Napoleon z Notting Hill”(książka o Londynie w przyszłości, gdzie na króla może kandydować każdy, w wyniku czego zostaje nim zwykły wyrwigrosz). Lubię jego styl - był mistrzem groteski, paradoksu i humoru absurdalnego. Mieszkał w Beaconsfield, gdzie żyła także moja babcia. Zdradziła mi, że był tęgim, grubym mężczyzną z piskliwym głosem.

Jak wygląda pokój, w którym z reguły piszesz?
Jest to budynek oddzielony od reszty domu książkami. Gdyby tylko dało się z nich zrobić sufit… (uważam, że świetne miejsce do tworzenia)

Który fikcyjny bohater jest do Ciebie najbardziej podobny?
Komendant Vimes z „Niucha”, który zaczyna jako zwykły glina, a kończy jako Naczelny Przywódca Straży Nocnej. Zdaje sobie sprawę z tego, że już nie reprezentuje i nie rozumie zwykłych ludzi, mimo, że zawsze się za takiego miał i teraz jego żona musi mu wytłumaczyć, co powinien robić.

Kto jest Twoim bohaterem spoza literatury?
Moja mama, która mnie zachęcała i popierała (był jedynakiem i szybko rzucił szkołę, jednak matka nie sprzeciwiła się i pozwoliła na karierę, na początku dziennikarską).


Nie wiem jak Wam, ale mnie się spodobało, jednak mogłoby być dłuższe. No ale czego się spodziewać po minutowym wywiadzie?

źródło

Zobacz powiązane książki: Autobiografia - A life in footnotes

Autor: Jadzia