Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Emmy dla Pratchetta!

2012-11-20 20:41:31

19 listopada nastąpiła kolejna gala rozdania Międzynarodowych Nagród Emmy w Hotelu Hilton w Nowym Jorku. Rozdano statuetki w dziewięciu kategoriach i cztery nagrody specjalne.

W poprzednich latach Wielka Brytania miała kandydatów i zwycięzców w niemal każdej kategorii, lecz w tym roku zwycięzcy pochodzili z sześciu różnych krajów – Argentyny, Brazylii, Australii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Nagroda za najlepszy dokument była piąta w kolejce. Wszyscy wstrzymali oddech gdy Pat Mitchell (przewodnicząca Muzeum Telewizji i Radia) weszła na scenę, by ogłosić nominacje i zwycięzcę.
Zostają wymienione tylko cztery filmy, jednak wszyscy wstrzymują oddech.
- „Across Lans, Across Sea” z południowej Korei – film opowiadający o małżeństwie, które w poszukiwaniu wolności uciekło z Północnej do Południowej Korei,
- „Hitler's Escape” z Argentyny – historia naukowców badających, czy aby na pewno Hitler popełnił samobójstwo, a nie uciekł,
- „Choosing To Die” z Wielkiej Brytanii – ten film znamy, więcej o nim niżej,
- „Race to the South Pole” z Niemczech – pięcioodcinkowy dokument o rywalizacji drużyn z Niemczech i Austrii w wyścigu na biegun południowy.

Zapada cisza i po chwili wynik zostaje ogłoszony – wygrywa „Choosing To Die”! Rozlegają się brawa i wiwaty, film dostaje nawet owację na stojąco.
Niestety, Terry był nieobecny, nagrodę odebrał jednak jego asystent, Rob Wilkins i ekipa BBC.
Rob Wilkin i ekipa BBC po zdobyciu Emmy


To już kolejna nagroda dla tego dokumentu – w maju zwyciężył w tej samej kategorii nagrodę BAFTA.

Historia o wspomaganych samobójstwach poruszyła jury i widzów. Wzbudził także wiele kontrowersji i wzburzenie organizacji przeciwnych eutanazji, jednak BBC odparło, że film nie ma powodować naśladowania pokazanych w nim zachowań, jedynie przybliżyć możliwość takiej śmierci.

Film pokazuje wycieczkę Pratchetta do szwajcarskiej kliniki Dignitas, gdzie ciężko chorzy ludzie mogą popełnić samobójstwo, chociażby wypijając śmiertelną dawkę środku psychotropowego, jak to zrobił główny bohater filmu, 71-letni Peter Smedley.

We wcześniejszych latach nagrodę zdobyły takie filmy jak: Zew Ciszy (2007)- pokazuje drogę czterech wspinaczy, którzy wejście na Eiger przypłacili życiem; Hiroszima (2005)-historia wydarzeń przed wybuchem czy Jazzman z Gułagu – biografia znanego jazzmana Adolfa Rossnera.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach:
Najlepszy program: "Songs of War" (Niemcy)
Najlepszy aktor: Dario Grandinetti ("Televisión por la inclusión", Argentyna)
Najlepsza aktorka: Cristina Banegas ("Televisión por la inclusión", Argentyna)
Najlepszy serial komediowy: "The Invisible Woman", (Brazylia)
Najlepszy serial dramatyczny: "Braquo" (Francja)
Najlepszy program rozrywkowy: "The Amazing Race Australia" (Australia)
Najlepsza telenowela: "The Illusionist" (Brazylia)
Najlepszy film telewizyjny/mini-serial: "Black Mirror" (Wielka Brytania)

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów!19 listopada nastąpiła kolejna gala rozdania Międzynarodowych Nagród Emmy w Hotelu Hilton w Nowym Jorku. Rozdano statuetki w dziewięciu kategoriach i cztery nagrody specjalne.

Zobacz powiązane książki: Terry Pratchett: Choosing to die

Autor: Jadzia