Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Wspaniali Brytyjczycy 2012 roku

2013-01-06 19:43:56

Terry Pratchett
W zestawieniu przygotowanym przez dziennikarzy gazety znalazło się 101 postaci, które w 2012 roku miały duży wpływ na życie codzienne, sztukę, kulturę i politykę Wielkiej Brytanii.

Wśród nich nie zabrakło oczywiście osób powiązanych z tegoroczną Olimpiadą w Londynie, takich jak Nicola Adams - bokserka, która weszła do historii jako pierwsza zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego w tej kategorii, oraz Ben Ainslie, który pomimo wycieńczenia i bólu zdobył swój czwarty złoty medal olimpijski. W zestawieniu znalazł się też przedstawiciel biznesu, właściciel firmy stojącej za kampanią online Baraka Obamy - Rob Blackie, architekt, zdobywca tytułu Młody Architekt Roku 2012 (za projekt biblioteki w Kentish Town) - Phil Coffey, czy biolog, Sir John B. Gurdon, który w tym roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny, za badania nad komórkami macierzystymi.

Wśród tak zacnego grona nie został pominięty także nasz ulubiony pisarz – Sir Terry Pratchett. Został doceniony nie tylko za świetny talent pisarski, który cenią miliony czytelników na całym świecie. Jako jedno z uzasadnień podano jego niezłomną walkę o prawo do godnego umierania i rozległą kampanię na rzecz poszerzenia wiedzy społeczeństwa o chorobie Alzheimera. Autorom zestawienia nie umknęła też popularność jego najnowszej książki, napisanej we współpracy ze Stephenem Baxterem – Długiej Ziemi, której polska premiera będzie mieć miejsce już za 4 dni.

Jeśli chcecie poznać pozostałe osoby z zestawienia The Independent on Sunday pełną listę znajdziecie na ich stronie.
Terremu gratulujemy wyróżnienia i liczymy, że w zestawieniu za 2013 rok również zostanie doceniony.

Zobacz powiązane książki: Długa Ziemia

Autor: Marek_Sobczak