Twarzą w twarz z wyginięciem

2013-01-09 16:38:40

O miłości Terrego do tych stworzeń wiadomo już od dawna. W końcu nie byłoby Bibliotekarza, gdyby nie fakt, że Terry wiele lat temu zainteresował się tymi stworzeniami a następnie wyjechał na Borneo by spotkać się z nimi w specjalnym ośrodku. Od tamtej pory bardzo wspiera wszelkie działalności mające na celu ich ratowanie.

ekipa filmowa


W zeszłym roku śledziliśmy powrót Terrego wraz ze swoim asystentem Robem na Borneo. Z ich wyjazdu, z pomocą BBC 2 powstaje dokument o tamtejszych orangutanach. Od 1994r wiele się jednak zmieniło.

Terry obecnie chory na Alzheimera przeżywał tę wyprawę bardzo osobiście. Na miejscu okazało się, że pojawiło się dla nich nowe niebezpieczeństwo. Już ich lasy były karczowane skazując je na śmierć głodową, ludzie polują na nie, jak na każdą inną zwierzynę łowną, nie przejmując się bliskością genów.

Orangutanom żyjącym na wolności grozi wyginięcie, dla Terrego coraz częściej rozważającego własną śmierć, ma to coraz większe znaczenie. To, co widział na Borneo wstrząsnęło nim dogłębnie. Już sam wyjazd był dla niego wystarczającym wyzwaniem ze względu na chorobę.

Terry wraz z Robem badali co dzieje się z orangutanami, którymi handluje się na indonezyjskim targu. Mieli okazję spotkać się także ze światowej klasy ekspertem od orangutanów, Dr Birutem Galdikasem.
Podczas swojej podróży w głąb dżungli, natrafili na pewne plemię, którego szaman jest przekonany, że mógłby uleczyć Terrego. Wraz z Ashley Leiman mieli także okazję brać udział w próbie uratowania orangutanów, które zostały uwięzione w mającym być zniszczonym kawałku lasu.
Wreszcie mogli przelecieć nad lasem, by zobaczyć nowe niebezpieczeństwo i jego działalność niszczącą las.

O szczegółach dowiemy się z dokumentu Terry Pratchett: Facing Extinction.
Niedługo ma też być udostępniona zajawka filmu.

Na film pozostaje nam czekać, choć jego data i godzina wyświetlania na pewno będzie głośno reklamowana, przekażemy kiedy tylko będziemy wiedzieć.

źródło

Zobacz powiązane książki: Terry Pratchett: Facing Extinction

Autor: Grace