Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Mgnienie ekranu już za miesiąc!

2013-02-27 22:10:51

Mamy nowe informacje o polskim wydaniu A Blink of the Screen, czyli zbiorze opowiadań Terry’ego. Jak obiecuje wydawca (Prószyński i S-ka), książka ma trafić do sprzedaży już czwartego kwietnia, pod tytułem Mgnienie Ekranu.

Piotr W. Cholewa przetłumaczył od nowa wszystkie opowiadania, nawet jeśli niektóre z nich były publikowane wcześniej w naszym języku w gazetach czy antologiach.

Mgnienie Ekranu zawiera 32 opowiadania napisane w latach 1963-2010. Okres dość spory – swoje pierwsze opowiadanie Pratchett napisał w wieku 13 lat. Ciekawostka: umieszczono je w gazetce szkolnej, a niedługo później w czasopiśmie fantastycznym, za co nastoletni Sir Terry otrzymał zapłatę w wysokości 14 funtów, które zainwestował w maszynę do pisania.

Czego możemy się spodziewać? Z tego co wiem: hymnu Ankh-Morpork;
opowiadania, które później rozwinęło się w trylogię o nomach;
napisanego ponad ćwierć wieku temu opowiadania o światach równoległych – ponoć podstawy do napisania Długiej Ziemi oraz kilku odniesień do Świata Dysku (1/3 opowiadań jest powiązana ze Światem Dysku, niektóre mocniej, niektóre słabiej),
oraz wielu innych cudów, o których się nie dowiemy, póki nie przeczytamy książki.

Drzemiąca w 32 krótkich opowiadaniach możliwość doszukiwania się zmian w stylu Pratchetta w tak wielkim przedziale czasowym, to z pewnością gratka dla fanów.
Tytuły opowiadań (po angielsku) można przeczytać na naszej stronie

okładka zbioru opowiadań Pratchetta

Zobacz powiązane książki: A Blink of the Screen: Collected Short Fiction

Autor: Motopompa