Zobacz więcej z kategorii: recenzje

Gdyby mój kot umiał czytać...

2013-03-02 12:27:13

Kot w stanie czystym - polska okładka
Gdyby mój kot umiał czytać, czytałby… „Kota w stanie czystym”, jednak nie mam kota, mam za to w domu siedmiolatka, który przeczytał tę książkę przede mną, wpędzając mnie w solidne kompleksy.

Nadganiając stracony na codzienne, błahe czynności, takie jak gotowanie, zakupy, sprzątanie, praca zarobkowa, czas, postanowiłam przeczytać książkę Sir T. Pratchetta w jak najszybszym tempie, by sprawdzić, skąd się biorą salwy śmiechu z sąsiedniego pokoju, tudzież nawiązać dialog międzypokoleniowy, polegający nie tylko na rutynowo zadawanym pytaniu „Jak było w szkole, synu?” Z teksańskim akcentem oczywiście.

Kto wie, może nawet uda mi się znaleźć odpowiedź, dlaczego przemądrzały alergik chce koniecznie mieć KOTA? Nie, nie szczeniaczka a KOTA właśnie.
Po pierwszych zdaniach dotarło do mnie, że jeśli kupując tę książkę, spodziewałam się kontynuacji opowiadań w stylu Świata Dysku, to srodze się rozczaruję. Po kolejnych przeczytanych stronach i obejrzanych ilustracjach Graya Jolliffe`a zaczęłam chwytać klimat i atmosferę książki.

Kot, jaki jest, każdy widzi. Ale są też KOTY. KOTY to osobny temat. Autor zajął się próbą charakterystyki zwierząt tego drugiego rodzaju. KOT w stanie czystym to kwintesencja kotowatości, kociej natury, kociego instynktu, kociej tajemniczości, drapieżności, inteligencji, niezależności i swobody. W trakcie lektury powoli kiełkowała we mnie myśl, że to KOTY rządzą światem, a nie pieniądze, kobiety i seks. Bo jak taka słaba istota jak człowiek może stawić czoła nadistocie kociej? Nie może. I musi się z tym pogodzić.
I …podrapać za uchem. Jeśli KOT łaskawie pozwoli. Taka jest moc „sierściucha”.

Jedna książka to za mało, by opisać ich skomplikowaną naturę.
Czy T.P. napisze drugą? Czy zdąży?

I czy ja, wbrew zdrowemu rozsądkowi, sprawię dziecku KOTA? Czy też KOT sprawi, że się pojawi w naszym domu? Już wiem, nazwę go Diesel. ;)

Zobacz powiązane książki: Kot w stanie czystym

Autor: Cudo Tyłeczek