Zobacz w galerii:

Rozmaite wywiady...

Terry na różne tematy...

Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Facing Extinction w środę na BBC 2

2013-03-21 08:41:59

Pisaliśmy już nie raz o podróży Terrego na Borneo. Zarówno tej w 1994r, kiedy to Terry spotkał tamtejsze orangutany i mocno zaangażował się w pomoc w ratowaniu ich; jak i tej z zeszłego roku, gdy wrócił tam by przekonać się, że grozi im znacznie większe niebezpieczeństwo niż wcześniej.
Terry, chory na Alzheimera odczuwa tę podróż nie tylko przez pryzmat sympatii do orangutanów, czy trudności wywoływanych przez chorobę, ale także przez bliskość śmierci. Terry sam zaczyna rozważać swoje istnienie w porównaniu do prawdopodobnego szybkiego wyginięcia orangutanów.

Terry Pratchett i orangutany


Pratchett komentuję tę podróż zdaniem "Kiedy umierasz, jak przeżywasz własne życie?".
Film zrobiony jest oczywiście w pełni profesjonalnie, jest poruszający i głęboki, jak twórczość Terrego.

Terry pamięta swoje spotkanie ze słynnym samcem alpa Kusasi, wspomina go słowami "Doskonale zdałbyś sobie sprawę, że rozniósłby cię na kawałki. Wyglądał jak dwóch Arnoldów Schwarzeneggerów stojących koło siebie". Chciałby znów go spotkać, choć w takiej dżungli nie jest to łatwa sprawa.

Terry wrócił na Borneo po 18 latach by dowiedzieć się, co czeka orangutany. Odkrywa całkowicie nowe dla nic zagrożenie. Cała wyprawa obraca się w rozważania dotyczące roli ludzkości, jej wpływie na inne ziemskie gatunki oraz jego własne postrzeganie śmiertelności.

Zwiastun

Terry Pratchett Facing Exctinction w środę, 21.03.2013, godzina 21 czasu UK (u nas 22) na BBC 2.

źródło

Zobacz powiązane książki: Terry Pratchett: Facing Extinction

Autor: Grace