Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Terry Pratchett laureatem nagrody za Zasługi dla Humanizmu za rok 2013.

2013-07-19 18:24:13

Nagroda została przyznana Pratchettowi w czerwcu przez Brytyjski Związek Humanistów (BHA) podczas corocznego zjazdu w Leeds.

Brytyjski Związek Humanistów przyznaje swoje nagrody za szczególne zasługi we wspieraniu i promowaniu działalności związku. Do tradycji należy honorowanie tych, którzy zachęcają swoich słuchaczy i czytelników do samodzielnego myślenia oraz podważają uprzywilejowane stanowisko organizacji religijnych.

BHA uznał, że Terry Pratchett w swoich książkach szczególnie mocno przyczynił się do tego, w jaki sposób kolejne pokolenia czytelników podchodzą do rozważań na temat wszechświata, bohaterstwa czy do samych umiejętności opowiadania historii. Doceniono również w jaki sposób Autor prywatnie i publicznie radzi sobie z chorobą, z którą zmaga się już długi czas. Wsparcie badań nad Alzheimerem oraz walka o prawo do godnej śmierci, to – według BHA – przykład na to, jak humanista radzi sobie z mrocznym okresem w swoim życiu.


We wcześniejszych latach laureatami tej nagrody byli między innymi: Richard Dawkins (biolog), Phillip Pullman (autor), Polly Toynbee (dziennikarka) czy A.J. Ayer (filozof).

źródło

Zobacz powiązane książki: Autobiografia - A life in footnotes

Autor: Qu