Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz w galerii:

Grupa fanów Terry'ego Pratchet...

Pratchgan dla Pratchetta...

Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Wyniki konkursu o Parę w Ruch!

2014-05-25 20:12:08

\"Para

Mieliśmy dla Was zadanie w postaci dowolnej kreatywnej formy w temacie Waszego wyobrażenia pociągów w Świecie Dysku.

Odważnych było tylko 9, więc postanowiliśmy nagrodzić wszystkich.
Mamy jednak tylko 5 książek do rozdania, toteż 5 autorów najciekawszych prac dostanie książki, a pozostałe 4 otrzymają niespodzianki dyskowe.

\"Para
Pomysły były bardzo różne, były to opowiadanka, były inne formy literackie, były także rysunki, jeden programik komputerowy i układanka z klocków. Była też jedna praca dość luźno z tematem związana, bo o zainteresowaniu dziecka pociągami, choć niekoniecznie tymi ŚwiatoDyskowymi, ale może dzięki temu znajdą się one również w kręgu hobbistycznym. Poniżej zamieszczamy wszystkie prace uczestników.

A nagrody książkowe wędrują do (kolejność przypadkowa):
Kblitek - za świetny rysunek pociągu Ankh-Morporskiego

Beata M - także obrazek
Agata Krawczyk - Pociągowa wariacja na temat Świat Dysku zbudowana z klocków
Kuba Piszczek - Programik komputerowy mierzący ile dysku już się obróciło pod jadącym pociągiem,
Kasia Szczepara - Dyskowo-pociągowa rymowanka

Nagrody niespodzianki otrzymują:
Neroese - krótkie opowiadanko o pociągach Świata Dysku
Jakub Ostopinka - ciekawy rysunek
Sabina - Fajne opowiadanie, choć zaznaczyła, że książkę już ma,
Agnieszka Pączek - opowieść o swoim dziecku interesującym się pociągami.

Gratulujemy, będzie kontaktować się z każdym mailowo w sprawie przekazania nagrody!

A poniżej staramy się zaprezentować wszystkie prace:
Kblitek
\"Pociąg


Jakub Ostopinka
\"Pociąg


Beata M
\"Pociąg


Agata Krawczyk
\"Pociąg


Kuba Piszczek
Pełna wersja kodu źródłowego
Odpalamy z linii komend w katalogu bin:
na linux\'ie: ./start kubap.trains.HelloTrains
na windzie: start.bat kubap.trains.HelloTrains
Jeśli odpalić program, to pociąg faktycznie jedzie, bucha dymem z komina i kręcą mu się koła. Poniżej zrzut z ekranu:
\"Pociąg


Neroese
\"Pociągi w Ankh Morpork - w osłupienie wprawiały każdego gapia, który przeciskał się między różnorodnym tłumem by choć chwilę spojrzeć swym okiem na te stalowe giganty. Nie wiadomo co jest konkretnym źródłem napędzania - magowie mówią, iż to wynik skomplikowanych zabiegów czarodziejskich, zaś inni - iż to przypadek, który wynikł wprost z dość wątpliwego talentu Bezdennie Głupiego Johnson\'a. Co niektórzy od razu widzieli interes w tym środku transportu, zdolnym przewozić dosłownie wszystko tam, gdzie tylko mogą go pokierować stalowe szyny. Gęste tumany białego puchu, pojawiające się z coś na kształt komina na przodzie lokomotywy płynnie rozpływały się, im wyżej się znajdowały. Potęga stalowej maszyny budziła podziw, szacunek, a u co niektórych, również pewne uczucie ciepła w okolicach poniżej pasa. Jednakże czym byłaby jednostka pociągowa, bez czegokolwiek, co mogłaby ciągnąć? Zaprzeczałoby to jej sensu istnienia - to tak jakby nagle Gardło Sobie Podrzynam Dibbler przestał handlować. Możliwe również, iż spowodowałoby to różnorodne perturbacje na tle czasowo przestrzennym, do czego znowu pewna klasa mieszkańców Ankh Morphork (a mianowicie właściciele szpiczastych czapek oraz bród) nie mogłaby dopuścić - zszargałoby to i tak prawie że podartą renomę Niewidocznego Uniwersytetu.\"


Kasia Szczepara
\"UUk UUk UUk UUk UUk UUk

Dymi i puszy się pociąg na torach

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
A w tym pociągu dziwolągów zmora

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Bagaż nóżkami przebiera bez końca

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
W Ankh-Morpork nie widuję się zbyt często słońca

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Vetinari rządzi, choć Wiedźmy lepiej sobie radzą

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Magowie na NU bananami Bibliotekarza karmią

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
A Gildia Złodziei właśnie zadziwia się niekradnącą anomalią

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Śmierć swe przemowy DUŻYMI LITERAMI składa

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Dobrze, że Wolni Ciut Ludzie, to zgraja niesłychana

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Pociąg wciąż toczy się po torach Świata Dysku

UUk UUk UUk UUk UUk UUk
Jego ironia i humor, przebiją każde igrzysko.\"


Sabina
\"Świat Dysku: niemożliwe miejsce, o niekończących się możliwościach, a w nim cuda i dziwności rozmaite. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a jeśli ktoś chce złapać pociąg, to świetnie trafił, bo ma ich do wyboru całe mnóstwo.

Są pociągi - miejsca, do których wsiadasz, by zapomnieć o troskach i odpocząć. Wygodne siedzenia, w które zapadasz się z westchnieniem ulgi i pogrążasz się w przyjemnym letargu, gdy tymczasem pociąg mknie po torach.

Są pociągi – zjawiska, które zaniosą cię z jednej krawędzi Świata na drugą. Jedni upatrują się w tym magii, inni parowych demonów, a jeszcze kolejni...no cóż, tych nie przekonasz, że to nie sam Śmierć opuścił swój czarny ogród, by przemierzać Świat, zbierając swoje upiorne żniwo.

Są pociągi - emocje, które nagle, z nieznanych sobie przyczyn, zaczynasz odczuwać, gdy jesteś funkcjonariuszem Straży Miejskiej i na swej drodze spotykasz obrzydliwie bogatą kobietę ze starego rodu, która może i jest duża i pachnie smokami, ale jednocześnie wyczynia śmieszne rzeczy z twoim żołądkiem (i zapewne z innymi częściami ciała też, choć na ten temat źródła milczą. Jednak dowód w postaci Sama Juniora jest jednoznaczny...).

Są pociągi – tabu, które przełamujesz, gdy jesteś krasnoludem i nagle pragniesz nosić buty na żelaznych koturnach i malować oczy niebieskim cieniem do powiek.1

Są pociągi - myśli, które sprawiają, że w szufladzie biurka trzymasz butelkę trzydziestoletniej whisky, choć nie pijesz już od dawna.

Są anty-pociągi: kiedy na ulicy krasnolud spotka trolla, jest bardzo niewielka szansa, że pójdą razem na piwo...

Są pociągi konne, ale to już przeżytek, a kto nie zdaje sobie z tego sprawy, skończy jak małe miasteczko w naszym świecie niedyskowym, które swego czasu nie zgodziło się na zbudowanie u siebie kolei, bo dorożkarze mogliby stracić pracę. Miasteczko to do dziś jest dziurą, o której pewnie większość z was nie słyszała. Natomiast pobliska mieścina, która zgodziła się wybudować u siebie dworzec w zastępstwie, od tej pory rozwija się całkiem prężnie.

I jest jeszcze On – The Pociąg – jedyne w swoim rodzaju przeżycie, które zapewni ci Moist von Lipwig. Proszę wsiadać, drzwi zamykać i w drogę. Ciuf, ciuf.

----
1 Haha właśnie sobie uświadomiłam, że Pratchett w swej niezmierzonej mądrości już dawno przewidział Konczitę Kiełbasę :D\"

Agnieszka Pączek
\"Ośmielam się zgłosić do konkursu w imieniu własnego nieletniego potomka - nota bene bez jego wiedzy i zgody - mam nadzieję, że szanowne jury uzna, że wyjątkowość sytuacji usprawiedliwia nadzwyczajne środki...

Odpowiedź mianowicie na zapytanie \"czym są pociągi\" może być dla wyżej wymienionego tylko jedna. Są wszystkim! I bez nich nie byłoby nic (ze szczególnym uwzględnieniem świetnej zabawy, wielkiego torowiska i ogólnego wiaduktowo-szlabanowo-tunelowego bałaganu w całym pokoju). Co więcej - wszystko może stać się jednym z nich. I często tak się dzieje.
Pociąg do pociągów to w tym wypadku jedna z tych magicznych sił, które kreują rzeczywistość, budzą chęć tworzenia i powodują niegasnący uśmiech na twarzy pasjonata.
A świat bez pociągów (a także uwielbień, podziwów i fascynacji), które tak często pchają nasze losy na nowe tory zdecydowanie nie może istnieć! A już na pewno nie będzie przyspieszać - zmieniać się, rozwijać - i gnać coraz prędzej - ku ostatecznej doskonałości.
A skoro nasz nie może, jak mógłby ten idealny(?) Dyskowy?\"

A Wam, które się najbardziej podobały?

Zobacz powiązane książki: Para w ruch

Autor: Grace