Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Terry Pratchett przegrywa z PCA

2014-07-04 11:41:29

Od czasu zdiagnozowania u Terrego choroby Alzheimera w 2007 roku pisarz prowadzi nieustającą walkę z rozwijającą się chorobą. Pratchett próbuje najróżniejszych sposobów pokonania i spowolnienia PCA. Nieustannie wspiera organizacje zajmujące się badaniem choroby Alzheimera. Nakręcił również z BBC dokument Terry Pratchett - Living with Alzheimer\'s podnoszący świadomość ludzi na temat jego stanu.
Do tej pory udawało mu się być o krok przed jego przypadłością a pytany o swój stan zdrowia zawsze odpowiadał, że gdyby jego rozmówca nie wiedział o jego chorobie nie byłby w stanie zauważyć jej objawów. Jednak już podczas ostatniego spotkania fanów w Wincanton Terry Pratchett nie był w najlepszej formie. Choć mentalnie jego stan wydaje się być stabilny, umysł wciąż pracuje na najwyższych obrotach, to coraz trudniej przychodzą mu tak naturalne dla zdrowych ludzi czynności jak zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł czy choćby pokonywanie stopni schodów.
Na stronie internetowej konwentu miłośników Świata Dysku w Manchesterze pojawiła się ostatnio notatka autorstwa Terrego:


Odkładałem napisanie tej wiadomości jak tylko mogłem najdłużej, w lepsze dni wierząc, że nie będę musiał jej w ogóle redagować. Jednak, choć bardzo tego nie chcę, muszę poinformować Was, że nie będę w stanie pojawić się osobiście na nadchodzącym Konwencie Świata Dysku w Manchesterze. Bardzo przykro mi z tego powodu. Choć udawało mi się unikać efektów PCA i być w stanie ciągle pisać znacznie dłużej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, teraz Przeszkody w końcu stanęły na mojej drodze, w dodatku z powiązanymi z wiekiem problemami. Wiem, że wielu z Was zaplanowało wizytę na Konwencie z dużym wyprzedzeniem i będzie podróżować z najodleglejszych zakątków, jednak po raz pierwszy nie będę w stanie uczestniczyć w brytyjskim konwencie. Bardzo przykro mi z tego powodu. Czas biegnie nieubłaganie. I choć staram się być ciągle o krok przed nim wygląda na to, że w końcu mnie dogonił. Bardzo chciałem zobaczyć Wasze uśmiechnięte twarze. Bawcie się dobrze. O tak, bawcie się dobrze!
Terry Pratchett, July 2014Jak zapowiedział John Hicks na konwencie odbędzie się telekonferencja z Terrym. Dodatkowo pojawi się Rob Wilkins ze słynnym czarnym kapeluszem Mistrza, prezentując tym samym jego duchową obecność pośród fanów.

Zobacz powiązane książki: Terry Pratchett: Living with Alzheimer's

Autor: Marek Sobczak