Dibbler, G.S.P.

Orginalna nazwa: C.M.O.T. Dibbler

Krótko o postaci:

Geronimo Sebastian Procjusz "Gardło Sobie Podrzynam" Dibbler, mieszkaniec Ankh-Morpork, potrafiący sprzedać skwierczenie i kiełbaski w bułce (świeżutkie, świnia nie zdążyła zauważyć, że zniknęły) dwa razy tej samej osobie, a osoba, która jest w stanie sprzedać kiełbaski Dibblera komuś dwa razy, potrafi sprzedać wszystko.
Niestety G.S.P. ma niesłychanego pecha do interesów innych niż handel skwierczeniem.
Dibbler ma swoich odpowiedników na całym Dysku. Na przykład w Omni możemy spotkać Rękę Sobie Odrąbuję Dhblaha, a na XXXX Uczciwy Interes Dibblera.

Pomysł na postać Dibblera zaczął kiełkować w "Morcie". Oto krótki fragment:

"Większość kupców zwinęła już swoje stragany. Nawet sprzedawca gorących pasztecików przestał zachwalać swój towar i zjadł go, nie dbając o osobiste bezpieczeństwo."

Ale powstaną jeszcze trzy książki zanim powstanie prawdziwy Dibbler.

Książki powiązane z postacią:

GSP Dibbler lubił określać się mianem przedsiębiorczego handlowca; wszyscy inni nazywali go ulicznym handlarzem, którego plany zdobycia majątku zawsze kończyły się niepowodzeniem. Przyczyną była zwykle niewielka, ale istotna skaza, na przykład próby sprzedaży artykułów, które nie były jego własnością albo nie działały, a czasami nawet nie istniały. Wiadomo, że magiczne złoto rozwiewa się o wschodzie słońca; to jednak blok zbrojonego betonu w porównaniu z niektórymi towarami oferowanymi przez Gardło.

Kosiarz - Dibbler, G.S.P.

Dodał(a): Corv

* * *

Wy­krywacze Gardło Sobie Podrzynam Dibblera - składały się głównie z kawałka drewna na metalowym pręcie. Kiedy drewno całkiem się spali, smok jest blisko. Jak wiele urządzeń Gardła, wykrywacz był całkowicie skuteczny na swój niezwykły sposób, a równocześnie ab­solutnie bezużyteczny.

Straż! Straż! - Dibbler, G.S.P.

Dodał(a): Corv

* * *

Gdzieś z dołu dobiegało wołanie Gardło Sobie Podrzynam Dib­blera albo któregoś z jego kolegów, sprzedającego gorące kiełba­ski. Vimesa ogarnęła słuszna duma. Można przecież być dumnym z obywateli, którzy w obliczu katastrofy myślą o sprzedawaniu kieł­basek jej uczestnikom.

Straż! Straż! - Vimes, Samuel, Dibbler, G.S.P.

Dodał(a): Corv

* * *

zobacz więcej