Ogg, Gytha, 'Niania'

Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz w galerii:

Niezwykłe akwarele w zeszycie ...

Notatki AdiFitri Ahmad...

Ogg, Gytha, 'Niania'

Orginalna nazwa: Gytha 'Nanny' Ogg

Krótko o postaci:

Gytha Ogg częściej zwana Nianią Ogg - jedna z trzech czarownic z Lancre. W trójcy: Dziewica, Matka i ta Trzecia - pełniła rolę Matki (no chyba że Esme gdzieś się zapodziała ). Wdowa, trzykrotnie wychodziła za mąż, posiada liczne potomstwo- piętnastkę dzieci oraz całą rzeszę wnucząt i prawnucząt. Jedyna przyjaciółka Babci Weatherwax , przyjaźnie nastawiona do ludzi - każdy kto ją pozna, po kwadransie czuje jakby znał ją całe życie. Wzywana do porodów. Prostolinijna- ceni niewyszukane rozrywki np. człowieka z łasicami w nogawkach. Lubi dobrze zjeść, najlepiej za darmo, więc kiedy ma okazję objada się nieprzyzwoicie. Lubi korzystać z okazji, mawia: ” że trzeba łapać okazję za napletek”. Uwielbia piwo, drogie wino z bąbelkami (!) oraz palenie fajki. Wszystkie potrzebne przedmioty (flaszkę brandy, kapciuch z tytoniem, fajkę, wiktuały itp.) nosi pod bielizną, konkretnie w reformach. Na użytek własny (i nie tylko) wytwarza brandy, którą pije się przez zatoki (zanim dotrze do gardła zamienia się w opary). Doświadczyła bujnego życia, to pozwala jej być tolerancyjną i bezpruderyjną , zawsze gotową na objaśnianie kwestii damsko-męskich. Lubi doszukiwać się dwuznaczności nawet w „dzień dobry”. Uwielbia imprezy zakrapiane alkoholem, otacza się wtedy licznym gronem przyjaciół i będąc już po części upojona mocnymi trunkami śpiewa słynną piosenkę „O jeżu, którego przelecieć się nie da...” Wykazuje skłonność do tańczenia bez ubrania pod warunkiem, że pamięta gdzie położyła ubranie. Potrafi dumnie odwrócić się do kogoś plecami wciąż patrząc mu prosto w oczy. Autorka „Pikuantnych rozkoszy” Jest właścicielką kocura Greebo,który z powodu swego wyglądu i zachowania jest postrachem okolicy. Dla Niani jest on wciąż małym,rozkosznym kociątkiem.

Książki powiązane z postacią:

Noc była czarna jak wnętrze kota. Można by uwierzyć, że właśnie w taką noc bogowie przesuwają ludzi niczym pionki na szachownicy losu. Pośród tej burzy żywiołów ogień migotał pod ociekającymi krzewami kolcolistu jak obłęd w oczach łasicy. Oświetlał trzy przygarbione postacie. Kiedy zabulgotał kociołek, ktoś zajęczał przeraźliwie:
- Rychłoż się zejdziem znów? Zapadło milczenie.
Aż w końcu ktoś inny odpowiedział tonem o wiele bardziej zwyczajnym:
- Myślę, że dam radę w przyszły wtorek.

Trzy Wiedźmy - Ogg, Gytha, 'Niania', Magrat Garlick

Dodał(a): Corv

* * *

Każde miejsce leży tam, gdzie jest, od czasu kiedy pierwszy raz tam trafiło. To się nazywa geografia.

Trzy Wiedźmy - Ogg, Gytha, 'Niania'

Dodał(a): fru

* * *

Niania Ogg wymierzyła Babci policzek, który obie je oderwał od ziemi. Taką groźną, finałową nutą mógłby się skończyc wszechświat.

Trzy Wiedźmy - Ogg, Gytha, 'Niania', Weatherwax, Esmeralda 'Babcia'

Dodał(a): fru

* * *

zobacz więcej