Dywan

Tytuł orginalny: The Carpet People, rok wydania: 1971

Autor: Terry Pratchett

Krótko o książce:

Pierwsza książka Pratchetta, która napisał jako 17-latek (w 1991 roku ukazało się jej wznowienie, odrobinę przeredagowane przez autora). Opowiada o stworzeniach zamieszkujących tytułowy dywan. Po ukazaniu się zebrała entuzjastyczne recenzje, na pewno warta przeczytania - choćby dla zobaczenia jak ewoluował styl Pratchetta na przestrzeni prawie 40 lat pracy twórczej.

Oceń książkę:

Cytaty z książki

Z kurzu Dywan utkał nas wszystkich – najpierw małe pełzające, które zamieszkały w rowach i na szczytach włosów, potem sorathy, dziki, trompy, kozy i snargi, a następnie całą resztę tałatajstwa, które znacie.

Narrator

Dodał(a): Corv

* * *

– A Pismire to filozof.
– Popatrz, a nigdy nie mówił. Kto to taki „filozof”?
– Podobno ktoś, kto myśli.
– To ty też jesteś filozof! Często widzę, jak siedzisz i myślisz!
– Nie zawsze myślę – przyznał uczciwie Glurk. – Czasami po prostu siedzę. – Po chwili milczenia dodał z westchnieniem: - Tu nie chodzi tylko o myślenie. Trzeba jeszcze umieć potem ciekawie opowiadać o tym, co się wymyśliło...

Narrator

Dodał(a): Corv

* * *

[Glurk]Do jego zalet zaliczano także: podnoszenie konia jednoręcz, całodzienne bieganie bez zmęczenia i umiejętność podkradania się do zwierzyny tak blisko, że często umierała ona na zawał wywołany szokiem, zanim zdążył użyć broni albo chociażby przyłożyć pięścią.

Glurk

Dodał(a): Corv

* * *

zobacz więcej...