Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Kalendarium świata dysku

2007-03-22 15:48:30

Z książek Terrego Pratchetta dowiedzieliśmy się już wiele o świecie dysku, czytaliśmy o tym jak powstawały i upadały imperia, ginęli i rodzili się królowie (i cała masa innych postaci królami nie będącymi). Wydarzenia te, czy tego chcą czy nie chcą, układają się w pewien chronologiczny porządek


wielki atuin
Najpierw kilka słów o rachubie lat stosowanej na tym płaskim świecie. Obecnie upowszechnił się kalendarz opracowany przez magów z Niewidocznego Uniwersytetu, którzy za jego początek (rok 1) uznali datę ufundowania ich uczelni przez Alberto Malicha. Miało to miejsce w roku 1280 według wcześniej stosowanego kalendarza imperium Ankh-Morporskiego (AM), które przyjmowało za rok ”1” swoje powstanie – da się tu zauważyć pewną megalomanie autorów kalendarzy;). Należy przy tym pamiętać ze jeden rok według kalendarza imperium AM odpowiada dwóm latom według kalendarza Niewidocznego Uniwersytetu (NU), toteż według niego, imperium Ankh-Morpork powstało w roku 2564 p.u.N.U. (przed ufundowaniem Niewidocznego Uniwersytetu). Potwierdzeniem tego jest data wyryta na pomniku ustawionego na cześć Alberto Malicha w holu Niewidocznego Uniwersytetu. (1289 AM, czyli 7 lat AM po ufundowaniu uniwersytetu), pomnik ten ustawiono upamiętniając założyciela uczelni, po tym jak odwrócił on rytuał Ashkente i przeniósł się do krainy Śmierci.

Cofając się wstecz tzn. do roku 5000 p.u.N.U. Natrafilibyśmy na Diosa, który pomaga Khuftowi założyć znane z Piramid królestwo Djelebeybi. W porównaniu z nim Imperium Agatejskie uchodzić może za całkiem młode - cesarz Zwierciadło Jedynego Słońca przy pomocy Czerwonej Armii zakłada je bowiem w roku 1013 p.u.N.U., wtedy też powstaje Wielki Mur. Dzieje się to 3000 lat przed wydarzeniami opisanymi w Ciekawych Czasach.

Kolejną kluczową data w historii Świata Dysku, (a głównie jego największego miasta – Ankh-Morpork) jest rok 1688 (N.U.), kiedy to kamienna Gęba Vimes ścinając głowę Lorenzo - króla Ankh, kładzie kres monarchii w mieście. Potomkowie Lorenza zostają wygnani z miasta. Ich los nie jest znany aż do bitwy, która miała miejsce niemal 300 lat później w roku 1971, w rezultacie której Marchewa zostaje adoptowany przez krasnoludy. Panowanie Kamiennej Gęby kończy się po tym jak mieszkańcy miasta głosują przeciwko demokracji – stanowi to początek władzy patrycjuszy w mieście.

W roku 1932 drugim rodzi się Rincewind, wstępuje na Niewidoczny Uniwersytet w wieku lat 24 (przy określaniu jego w kolejnych odsłonach serii świata dysku, należy uwzględniać fakt jego wizyt w piekielnych wymiarach, które zapewne miały wpływ na to, że wydaje się on młodszy niż jest w rzeczywistości.) - zbliżamy się do czasów znanych bezpośrednio z książek Terrego Pratchetta. Wydarzenia znane z „Koloru Magii” mają miejsce w roku 1964, według kalendarza NU.. 6 lata później rodzi się Marchewa Żelaznywładsson – gdy poznajemy go w Straż! straż! ma 16 lat. Przy anomaliach w rachubach czasu na dysku, należy uwzględnić też wydarzenia znane z Trzech Wiedźm – całe Lancre wraz z przebywającym w nim Cohenem Barbarzyńcą zostaje przeniesione 15 lat w przyszłość (z roku 1969 do 1984). W roku 1985 na Dysku pojawia się (mający wielu fanów;)) Śmierć Szczurów. Na rok 1988 przypada 300 rocznica wojny domowej w Ankh-Morpork. W tym roku też osadzone są książki: Bogowie, honor, Ankh-Morpork, Wiedźmikołaj, Carpe Jungulum, Ostatni kontynent.

Akcja ostatniej z książek wydanych w Polsce czyli Piąty Elefant rozgrywa się w roku 1989.

Zobacz powiązane książki: Kolor magii

Autor: Corvvin