Profesor Sir Terry Pratchett

2011-05-20 00:33:17

Profesor Sir Terry Pratchett
Tytuły, nagrody, honory, zaproszenia na coraz poważniejsze ceremonie... Nie da się ukryć, że popularność Sir Terrego Pratchetta rośnie a on sam doceniany jest w coraz szerszych kręgach. Po nadaniu tytułu szlacheckiego, nadszedł też czas na uhonorowanie go za jego zasługi i wkład w dbałość o język angielski i rozwój literatury.

Trinity College w Dublinie współpracował z Terrym już dwa lata wcześniej, kiedy to Terry stał się ich honorowym członkiem, a następnie gdy biblioteka Collegu została hojnie obdarowana wszystkimi książkami Pratchetta. W październiku 2010 Sir Terry Pratchett został poproszony o objęcie stanowiska wykładowcy języka angielskiego na tej właśnie uczelni. Stanowisko to wiązało się oczywiście z tytułem profesora. Przed podaniem ostatecznej odpowiedzi, Terry zapytał, czy wiąże się z tym jakieś nakrycie głowy, a jeśli nie, to czy mogą mu takie zrobić.
Tak też Terry Pratchett miał możliwość sprawdzenia, czy propagowana przez niego wizja uniwersytetu, z rozmaitymi dziwnymi często długimi poprzecznie profesorami, wykładającymi przedmioty o niezwykłych nazwach, z dość intrygującym bibliotekarzem i plączącymi się pod nogami obiektami doświadczalnymi – studentami, sprawdza się również na innych uczelniach.

Inauguracyjny wykład Profesora Terrego Pratchetta nosił tytuł „The Importance of Being Amazed about Absolutely Everything” (O tym, jak ważne jest, by zachwycać się absolutnie wszystkim), w sporej części przeczytany przez jego asystenta Roba Wilkinsa, oparty został na rozmaitych wspomnieniach autora, sięgając do najwcześniejszych lat jego życia. Terry opowiadał o swojej ścieżce edukacji, podkreślając, że najwięcej nauczył się sam w bibliotekach. Podczas całego wykładu, Pratchett co jakiś czas przerywał swojemu asystentowi dopowiadając różne ciekawostki i żarty – zupełnie jak przypisy w jego książkach.

Po wykładzie inauguracyjnym, przyjętym z ogromnym entuzjazmem, Terry doczekał się wreszcie swojego wymarzonego nakrycia głowy przysługującego jego stanowisku. Sam powiedział o nim, że chyba żaden wykładowca nigdy nie miał takiej czapki.
Profesor Terry Pratchett przygotował również serię wykładów poświęconych kreatywnemu pisaniu, oraz literaturze popularnej dla słuchaczy studiów magisterskich oraz podyplomowych.
Tytuł profesora spodobał mu się tak bardzo, że pytany przez studentów o możliwość zrobienia zdjęcia, zwracał im uwagę by nie zwracali się do niego per pan a per profesor.

Na tym jednak nie kończy się wykładowa kariera Profesora. 14. kwietnia 2011, Terry został zaproszony do Sydney na rozmowę z australijskim autorem Garth Nix'em. Podczas spotkania Terry wygłosił wykład pod tytułem „Imagination Not Intelligence Made Us Human” (To wyobraźnia, a nie inteligencja sprawia, że jesteśmy ludźmi). Po wykładzie, dyskusja rozwinęła się również w kierunku śmierci, samobójstwa asystowanego a także religii.
Całość można obejrzeć w tym miejscu.

Natomiast 17. maja 2011 roku, Profesor Terry Pratchett, jako pełnoprawny pracownik Collegu Trinity w Dublinie, po raz kolejny miał okazję spotkać się z Królową Anglii, podczas jej odwiedzin na tej uczelni.

Miejmy nadzieję, że jego wykłady nie pójdą na marne i będzie można się z nimi jeszcze zapoznać, gdyż obecnie możemy tylko zazdrościć studentom Trinity College w Dublinie.

Zobacz powiązane książki: Piąty elefant

Autor: Grace