Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: wywiady

Pratchettowy epizodzik wyszperany przez Ogg nanny: Glendale - Książki, bohaterowie, plany...

2011-06-22 10:06:02

Raz, dwa, trzy, Terry patrzy...Pyt.: - O którym ze swoich bohaterów najlepiej ci się pisze?

T.P.: - Samuel Vimes, Tiffany, choć teraz, kiedy Tiffany trochę podrosła, nie jest już taka zabawna.

Pyt.: - Czy kiedy tworzyłeś postacie, opierałeś się na postaciach istniejących naprawdę?

T.P.: - Dawno temu spotkałem na swojej drodze pewną kobietę - pielęgniarkę, położną. Mieszkała i służyła ludziom w biednym, rolniczym rejonie, odizolowanym, więc z dość wąską pulą genową. Ta osoba zawsze ze sobą zabierała pudełko po butach. Z powodu małej różnorodności genów, dzieci, które odbierała, rodziły się martwe, bądź umierały po porodzie. Pudełko służyło kobiecie do kremowania malutkich zwłok. Historia jej życia i służby posłużyła mi do zbudowania pewnych elementów życia Babci Weatherwax.
Rozmawiałem kiedyś z pewnym starszym listonoszem z sąsiedztwa, jego osoba posłużyła do zbudowania postaci starego listonosza w Piekle Pocztowym.
Poznałem także kiedyś chłopca i jego babcię, którzy na ulicy sprzedawali tanie naczynia stołowe. Kiedy chłopiec chodził po ulicy, zachwalał na całe gardło cenę naczyń i wołał: "Gardło sobie podrzynam!" - to jak wiecie baza dla postaci Dibblera.
Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako autor książek, musisz wykazywać niezwykłe
zainteresowanie ludźmi i ich sprawami, rozmawiać z nimi. Lubię to robić.

odznaka drużynowego
Pyt.: - A jak powstał pomysł stworzenia Tiffany?

T.P.: - Macie u siebie Dziewczęce drużyny Skautów, prawda? Pewnego razu, zostałem poproszony przez dziewczęcą drużynę zuchów (przyp.n.o.:drużyna najmłodszych dziewczynek w Skautach)
o udział w przygotowaniu przedstawienia. To miała być parodia. Spytały czy mogą sfilmować moje porwanie na niby. Wzięto fotografa, jednego z ojców dziewczynek,
zrobiono go na mojego dublera, żeby wyglądał tak jak ja. Powiedziano mi, że wszystko już jest gotowe i potrzebują jedynie skoordynowania tego, tylko muszą
przynieść gumowego kurczaka. Przedstawienie polegało na tym, że, gdy ja siedziałem i pisałem, dwie dziewczynki stały za moimi plecami, nagle jedna z dziewczynek podniosła mi kapelusz a potem druga z nich uderzyła mnie kurczakiem w głowę i gdy się osunąłem, z powrotem założyły mi kapelusz. Dostałem plakietkę (zdjęcie powyżej), która mówi, że jestem Drużynowym Dziewczęcych Zuchów - mam ją do dzisiaj. Obserwowałem te dziewczynki, każda inna na swój sposób. Patrzyłem i notowałem. Między innymi z tych obserwacji powstała Tiffany. Trzeba uważnie patrzeć.

Pyt.: - Twoje książki zawierają wiele moralnych dylematów? Czy któryś z filozofów zasłużył na twoją uwagę, podziw?

T.P.: - Uważam,że Jezus był w porządku. Sam jestem humanistą, mój bóg to bóg Carla Sagana i Spinozy, a moim sakramentem jest nauka. Myślę,że ludzie powinni kierować się w życiu Zlotą Zasadą. Powinno zamknąć się kościoły a na ich drzwiach umieścić napis: "BÓG JEST MIŁOŚCIĄ. KTÓREJ CZĘŚCI TEGO PRZESŁANIA NIE ROZUMIECIE?". To moja filozofia sformułowana trochę na poczekaniu.

Pyt.: - Czy Ty i Neil Gaiman zamierzacie napisać wspólnie jeszcze jakąś książkę?

T.P.: - Chyba obaj tego nie chcemy. On robi swoje a ja swoje. Wtedy było to łatwe dla nas obu, teraz byłoby dość problematyczne. Zresztą nie ma żadnych rozsadnych powodów, dla których mielibyśmy znów to zrobić.

Rihanna Pratchett
Pyt.: - Czy masz plany na kontynuowanie serii Świata Dysku po Twojej śmierci?.

T.P.: - Moja córka, Rhianna (zdjęcie obok) jest ostra jak brzytwa, jest twórczynią gier komputerowych, pisarką. Ona i jej wydawcy mogliby stać się odpowiedzialni za dalsze dzieje Świata Dysku, ale to nie może być
szybka decyzja. Czy będzie chciała to zrobić dla zysku czy dlatego, że chciałaby
kontynuować moją pracę. Ja będę martwy więc nie chcę być głównym decydentem.
Odnowiłem jednak prawa autorskie i myślę, że miło by było, gdyby tak się stało. Wiem, że córka, jeśli zechce - da radę, jest bardzo utalentowana. Ale to jej życie i nie chcę pchać się w jej życie spoza grobu.

Pyt.: - Co wymieniłbyś jako motyw przewodni Świata Dysku?

T.P.: - Mądrość jest lepsza niż głupota....

Zobacz powiązane książki: Kapelusz pełen nieba

Autor: Nanny_Ogg