Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

20 największych bohaterów literatury fantasy

2011-08-02 00:03:13

okładka SFX
Brytyjski magazyn SFX ogłosił listę 20 największych bohaterów wszech czasów w literaturze fantasy.

Jonathan Wright spisał postacie fikcyjne, które rozgrzały dusze i wstrząsnęły tłumy.Kto powinien zostać bohaterem fantasy?
Pytanie to nasuwa się automatycznie po nominacji Kubusia Puchatka na listę 20 bohaterów fikcyjnych magazynu SFX. Pomyślcie tylko. Nie tylko można doszukiwać się odniesień do dawnego kultu niedźwiedzia, nadając mu powagi, ale czy jest coś bardziej wymyślnego niż gadający miś? Po zapoznaniu się z zaskakująco dużą liczbą wymienianych maili na temat „angielskich bajeczek o zwierzęcych fanaberiach”, miś nie przeszedł dalej. Nie udało się to także Piotrusiowi Królikowi, Mowgliemu, Bilbo Bagginsowi, Johnatanowi Strange'owi, Ringilowi, ani wielu innym wartym rozważenia postaciom.
Nie mniej jednak, mamy zaszczyt zaproponować nasz wybór 20 bohaterów literatury fantasy. Odnosząc się do listy bohaterów opublikowanych w poprzednim numerze, w żadnym wypadku nie twierdzimy, że decyzja ta jest absolutnie ostateczna. Jednakże, będziemy upierać się przy fakcie, iż lista ta zawiera 20 postaci, które nie tylko pozostają w wyobraźni, ale także każde z nich reprezentuje coś więcej o tym, jak to fantasy rozwijała się przez lata.


Listę otwiera... Odyseusz, za archetyp, jaki wdarł się do większości książek fantasy, których fabuła składają się na podróż bohatera do domu.
Na kolejnych pozycjach znajdują się
2. Merlin,
3. Gulliver
4. Scroog z Opowieści Wigilijnej
5. Profesor Van Helsing z Draculi
6. Piotruś Pan
7. Dorotka z Czarnoksiężnika z Krainy Oz
8. Tarzan
9. Conan Barbarzyńcę
10. Titus Groan
11. Lucy z Lew, Czarownica i Stara Szafa
12. Sam z Drużyny Pierścienia
13. Ged z Czarnoksiężnika z Archipelagu
14. Elryk z Melnibone

Na 15 miejscu znajdujemy w końcu postać ze Świata Dysku! Kim jest ta postać? Otóż, magazyn SFX zdecydował iż jest nią Babcia Weatherwax! Wińcie patriarchalne religie za to, że postać czarownicy była demonizowana przez znaczną część naszej współczesnej historii. Jednakże w serii o Świecie Dysku, zrzędliwa Babcia Terrego Pratchetta przypomina, iż czarownica jest w rzeczywistości mądrą kobietą – uzdrowicielką. Nie oznacza to, że nie jest czarownicą i potężnych zdolnościach. Głównie dlatego, że Babcia woli to, co nazywa „głowologią”, rozumieniem tego, czym kierują się ludzie i przekonywaniem by robili to, czego chce, zamiast męczyć się z rzucaniem zaklęć.

Babcia pokonała tu postacie takie jak:
16. Thomas Covenant
17. Sophie Hatter z Ruchomego Zamku Hauru
18. Harry Potter
19. Sookie Stackhouse z Martwego aż do zmroku
20. Lila Black z Keeping it Real

Zobacz powiązane książki: Równoumagicznienie

Autor: Grace