Zobacz więcej z kategorii: recenzje

Równoumagicznienie - Recenzja by Malinka

2008-01-17 21:39:45

Równoumagicznienie jest kolejnym tomem najpopularniejszej serii książkowej Świat Dysku stworzonej przez Terrego Pratchetta. Jest on pisarzem, którego książki i specyficzne poczucie humoru cieszą się równą popularnością wśród siedmio- i siedemdziesięciolatków.
from the discworld cover
Sam autor twierdzi, że pisze dla wszystkich wystarczająco rozwiniętych, by go zrozumieć, toteż wiek nie ma znaczenia.

Równoumagicznienie to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza,a co najważniejsze, skąd przychodzi i po co. Historia ta nie odpowiadaj jednak na wszystkie pytania. Może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Ponieważ jest to również opowieść o sexie, choć raczej w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie "policz wszystkie nogi i podziel na dwa". Akcja tej opowieści rozgrywa się w momencie gdy w świecie Dysku pojawia się pierwsza kobieta mag i wprowadza całkiem spore zamieszanie - jak to zresztą kobieta:)to walka o równo uprawnienie w kwestii magii. Oto jeden z ładniejszych cytatów: "Laska nie wmarzła w lód, ale pływała spokojnie w bulgoczącej ka­łuży wody. Jednym z niezwykłych aspektów magicznego wszechświata jest ist­nienie przeciwieństw. Zauważono już tutaj, że ciemność nie jest prze­ciwieństwem światła, jest zaledwie brakiem światła. Zgodnie z tą samą zasadą, zero absolutne jest zaledwie brakiem ciepła. Gdyby ktoś chciał się przekonać, czym jest prawdziwe zimno, zimno tak inten­sywne, że woda nie zamarza, ale antywrze, nie musiałby szukać da­lej niż ta kałuża."

Polecam przeczytanie tej oto książki, jak i całej serii - są warte tego aby właśnie przy nich wtopić się we wspaniały świat magii i czarów.

Zobacz powiązane książki: Równoumagicznienie

Autor: Malinka