Zobacz więcej z kategorii: archiwum news

Świat Dysku ma 29 lat

2012-11-24 17:55:43

Kolor Magii
Terry nie mógł przypuszczać, że to, co miało być tylko żartem, zwykłą parodią dotychczasowych książek fantasy, które pojawiały się w tamtym czasie szybciej niż grzyby po deszczu, doczeka się 38 kontynuacji, tłumaczenia na kilkadziesiąt języków, niezliczonych okładek i nie kończących się analiz w setkach książek poświęconych tylko jego dziełom.

Dziś świętujemy 29 lat istnienia Świata Dysku. Dla wielu z nas to niemal drugi dom. Terremu cały pomysł przyniósł sławę, tytuł szlachecki oraz ogromne rzesze fanów, gotowych zakupić choćby listę zakupów napisaną przez niego.

Cały pomysł oparty na starym, indyjskim micie opowiadającym o świecie opartym na czterech słoniach, stojących na ogromnym żółwiu przemierzającym przestrzeń kosmiczną, do tej pory wydaje się Terremu aż banalny i sam pisał w Sztuce Świata Dysku, że aż mu trochę wstyd, że sam nie wymyślił czegoś lepszego. Jednakże gdyby nie mit, Terry najprawdopodobniej nie dążyłby do próby wyjaśnienia zjawisk fizycznych i ich wpływu na mieszkańców takiego świata. Gdyby nie wielki A'tuin, nie krawędź, za którą mógł ktoś wypaść - zwłaszcza ktoś tak pechowy jak Rincewind, najprawdopodobniej cały pomysł skończył by się na tej jednej, może dwóch książkach i nie wykluczone, że Terry zająłby się pisaniem Science-Fiction.

Dziś, kiedy Terry pracuje ciężej niż kiedykolwiek wcześniej by ścigać się z nie ubłagalnie uciekającym czasem, wciąż czekamy na kolejne tomy, choć coraz częściej Terry zamiast tego, podaje nam swoje pozostałe pomysły. Jego wyobraźnia przekracza wszelkie granice, a humor przebija się przez najtrudniejsze i najbardziej bolesne tematy.

Sir Terry, słynny ostatnio również ze swojej walki z nieuleczalną chorobą, na każdym kroku udowadnia, że jedynymi granicami dla realizacji własnych pasji, jest poddawanie się lenistwu lub wiara w niemożliwość, co powinno dawać nam wiele do myślenia. Terry jest wzorem walki o swoje marzenia.

Życzymy Terremu dziś, by jego Świat Dysku nie umarł nigdy, oraz by współczesna medycyna nagle zrobiła ten mały krok, którego są tak blisko przez cały czas, by pomóc Terremu osiągnąć ten zawsze odległy cel i zrealizować wszystkie siedzące w jego głowie pomysły.

Zobacz powiązane książki: Kolor magii

Autor: Grace