Zobacz więcej z kategorii: szerzej o twórczości

Mgnienie Ekranu już 4 kwietnia!

2013-03-02 11:25:27

W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. Mgnienie ekranu kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w „Bucks Free Press”, do początków jego debiutanckiej powieści Dywan i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnie udanego cyklu Świata Dysku.

Znajdziemy tu postaci zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.

okładka Mgnienia Ekranu Terrego Pratchetta


Cytaty:

(fragment opowiadania Ostateczna nagroda)


Edytor tekstów z pstryknięciem zbudził się do życia.
Monitor zaś był pustkowiem i chaosem; ciemność była nad ekranem, z wyjątkiem oczywiście mrugającego zapraszająco kursora.
Dłonie Doggera uniosły się nad klawiaturą.
To powinno działać w obie strony. Jeśli to wiara napędzała wszystko, powinno udać się załapać na przejażdżkę, o ile tylko człowiek był dostatecznie szalony, by spróbować. Od czego zacząć?
Niedługie opowiadane powinno wystarczyć dla wykreowania postaci. Chimera już istniała – niewielki pęcherzyk fraktalnej rzeczywistości, stworzony tymi dziesięcioma palcami.
Zaczął pisać, z początku niepewnie, ale potem coraz szybciej, kiedy idee zaczynały się krystalizować.
Po jakimś czasie otworzył okno w kuchni. Za jego plecami, w ciemności, ruszyła drukarka.


Autor – Terry Pratchett
Tytuł – Mgnienie ekranu
Tytuł oryginału – The Blink of the Screen
Autor przekładu – Piotr Cholewa
Które wydanie – Pierwsze
Kategoria/gatunek – Fantastyka/fantasy
Seria – Autorska
Premiera: 4. kwietnia 2013

Zobacz powiązane książki: Mgnienie Ekranu

Autor: Grace