Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: recenzje

Mgnienie Ekranu, czyli biografia na wyrywki

2013-04-10 14:14:43

Okładka Mgnienia Ekranu
Od pierwszego opowiadania, które trafiło do szkolnej gazetki, przez szkice książek aż do zleceń. Mgnienie Ekranu to sentymentalna podróż przez twórczość z całego życia, wyselekcjonowana tak, by jeszcze lepiej pokazać jak się kształtowały umiejętności i wyobraźnia Terrego.

Zaczynając od pierwszych, rewelacyjnych opowiadań, jakie Terry pisał mając lat kilkanaście (debiut w wieku lat 13) możemy poznawać nie tylko rozwój umiejętności, a też i całego życia Terrego, o którym czasem wspomina czy to w opowiadaniach, czy to we wstępach do nich.

Poznajemy więc pomysły młodego Terrego, który pisał do gazet treści przeznaczone wówczas dla młodszych czytelników, a obecnie tak uniwersalne, podpisując się pod nimi jako Wujek Jim. Aż nasuwa się pytanie, czy wstydził się jeszcze swoich dzieł, czy też nie chciał, by rówieśnicy wiedzieli, że tego nie pisał ktoś min. 10 lat starszy? A może wydawało mu się, że taki właśnie będzie miał pseudonim literacki, kiedy już zostanie prawdziwym pisarzem? To w końcu w tamtym okresie powstał Dywan, który również ukazał najpierw w gazecie, podobnie jak wiele, wiele innych tworów, które nie zmieściły się w tej książce.

Obserwujemy rozmaite formy literackie, w jakich próbował swoich sił i widzimy, że we wszystkich sprawdzał się fenomenalnie, gładko operując rymem, rytmem, puentą czy liczbą słów. Nie straszne są więc drabble, opowiadania, humoreski, czy ballady. Wszystkie równie zabawne i wciągające jak i książki, oraz równie świetnie ukazujące ludzkie, a w szczególności brytyjskie przywary.

Z opowiadań dowiadujemy się też jak rodziły się pomysły na książki. Najpierw luźne szkice, potem krótkie opowiadania, a w końcu całkowicie przerobione stawały się albo częścią, albo wręcz i główną fabułą książek.
Poznajemy więc pewien komputer, który bardzo wierzył w świętego Mikołaja, zupełnie jak Hex z książki Wiedźmikołaj. Podpatrujemy współczesnych ludzi, próbujących żyć w taki sposób, jaki miało to miejsce w epoce kamienia łupanego, do czego Terry zmusił potem bohaterów Długiej Ziemi. Poznajemy w końcu inne historie czarownic z Lancre, które wpłynęły na rozwój wydarzeń w cyklu Świata Dysku im właśnie poświęconym.

Książka niezwykle inspiruje i ukazuje mnóstwo zabawnych sytuacji z życia Terrego, czy to jego reakcji na zaproszenia do projektów literackich dla muzeum, czy to literackie odpowiedzi na konwenty jego fanów, czy choćby jego zwykłą ludzką postawę i wspomnienia hipisowskich czasów.

Opowiadania o tym, co było pomiędzy książkami, albo przed nimi i co może się jeszcze zdarzyć w książkach, to prawdziwa skarbnica wiedzy i humoru, z którą każdy powinien się zapoznać.

Mnie wciągnęła, wessała, upewniła w niektórych przemyśleniach, a na inne dała nowe światło. Wiem, że będę do niej wracać w każdej wolnej chwili, chcąc tylko zerknąć... przypomnieć sobie, przeczytać któreś z opowiadań i pewnie pozostałe też...

Zobacz powiązane książki: Mgnienie Ekranu

Autor: Grace