Nagroda literacka Terrego Pratchetta

2010-06-19 14:53:49

Sir Terry Pratchett i wydawnictwo Transworld mają zaszczyt ogłosić utworzenie nowej nagrody dla początkujących powieściopisarzy, Byle Tu, Byle Nie Teraz. Wydawnictwo Transworld oferuje zwycięzcy zawiązanie kontraktu oraz zaliczkę w wysokości £20,000.

opis

O przyznaniu nagrody zadecyduje czcigodny Sir Terry Pratchett, światły Tony Robinson, błyskotliwy Mike Rowley z Waterstone's oraz dwóch członków ekipy redaktorskiej wydawnictwa Transworld.
Sir Terry Pratchett pragnie przekazać:
"Byle tu, byle nie teraz. Co oznacza, że poszukujemy historii rozgrywających się na Ziemi, chociaż może być to Ziemia, która mogła być, może nastąpić lub która wpadła w inną nogawkę sławnych spodni czasu (patrz ilustracja na prawie każdej książce o teorii kwantowej).
Będziemy szukać książek z każdych czasów, może dzisiejszych, może ze współczesnego Rzymu, ale w świecie, w którym 2000 lat temu tłumy oszczędziły życie Jezusa Chrystusa, lub gdzie w roku 1962 gra w cykora między Johnem F. Kennedym i Rosjanami poszła wybitnie nie tak. To może być dzień z życia zwyczajnej osoby. To może być historia miłosna, wojenna, opowieść osadzona w świecie, gdzie Leonardo da Vinci okazał się o wiele lepszy niż aeronautyka. Ale to nie będzie historia o alternatywnej Ziemi, ponieważ ludzie, którzy żyją na alternatywnej Ziemi, nie zdają sobie z tego sprawy; zresztą tak samo jak wy.
Ale to może być dopiero początek. Wspaniały Peter Dickinson napisał kiedyś książkę, która przekonywała, że latające smoki żyły kiedyś na Ziemi. Być może w kotłującej się masie alternatywnych światów ludzkość nie przetrwała lub nigdy nie wyewoluowała - ale coś innego to zrobiło i to coś patrzyłoby na świat w zupełnie inny sposób. Możliwości są dosłownie nieograniczone, ale pamiętajcie, to wszystko ma się dziać na Ziemi. Może kontynenty będą inne, a klimat nieznany, ale fizyka pozostanie ta sama. Co wzlatuje, to musi spaść, mrówki są rozmiaru mrówek, ponieważ gdyby były większe, nogi by ich nie utrzymały. W skrócie, opowieść musi być teoretycznie możliwa na którejś wersji planety Ziemi z przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości."

Termin nadsyłania prac to 31 grudnia 2010r., a ostateczna lista sześciu zakwalifikowanych dzieł zostanie ogłoszona 31 marca 2011r. Zwycięzca zostanie ogłoszony pod koniec maja 2011r.
Uczestnicy muszą mieć ukończone 18 lat, mieszkać w UK, Irlandii lub państwie należącym do Wspólnoty Narodów. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie opublikowały żadnego pełnowymiarowego dzieła beletrystycznego. Prace należy przesyłać na adres: pratchettprize@transworld-publishers.co.uk

Pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.terrypratchett.co.uk
Odkurzcie pióra i do pracy!
Notatka z oficjalnej strony Pratchetta na Facebooku przetłumaczona przez Varali

Autor: Szamajim