Gaspode

Krótko o postaci:

Bezdomny pies zamieszkujący Ankh-Morpork. Potrafi mówić jak człowiek, ma jednak pewne problemy z wymową, co spowodowane jest przez nieugięcie psią budowę ciała. Jest mieszańcem bardzo wielu ras (najbardziej przypomina terriera), co powoduje, że jego wygląd nie jest zbyt reprezentatywny - a przy tym roztacza wokół siebie zapach starego, mokrego dywanika. Nie jest też sprawny - cierpi na wiele dolegliwości. Uważa, że w każdym psie jest coś z wilka, a jego marzeniem jest samemu być wilkiem - choć kolejne spotkania z nimi sprawiają, że ma co do tego coraz większe wątpliwości.

Książki powiązane z postacią:

Wystarczy pobiegać koło kuchni, rozumiesz, hau, hau, służyć, służyć, jaki grzeczny piesek, wygląda, jakfy rozumiał każde słowo, zofaczymy, co się tu znajdzie dla pieska...
Zawstydził się na moment.
- Duma jest w porządku, ale jedzenie to jedzenie - zakończył.

Zbrojni - Gaspode

Dodał(a): Corv

* * *

- Weźmy na przykład mnie - mówił dalej, nie zwracając uwagi na słowa Victora. - Pies. Przez całe życie nie marzyłem o niczym, prócz gonienia różnych rzeczy. I seksu, ma się rozumieć. A tu nagle przychodzą do mnie sny. W kolorze. Przeraziły mnie śmiertelnie. Nigdy jeszcze nie widziałem kolorów, rozumiesz? Psy widzą na czarno-fiało; pewnie to wiesz, skoro jesteś taki oczytany. Czerwony naprawdę mną wstrząsnął, mówię ci. Przez całe życie wierzysz, że twój ofiad jest fiały jak kość, z różnymi odcieniami szarości, aż nagle się okazuje, że przez lata jadałeś te potworne, czerwone i fioletowe ochłapy.

Ruchome obrazki - Gaspode

Dodał(a): Corv

* * *

- W Ankh nie można utonąć - stwierdził po namyśle. - Twar­da rzeka z tej Ankh.

Ruchome obrazki - Gaspode

Dodał(a): Corv

* * *

zobacz więcej