Nutt

Krótko o postaci:

Najczęściej niski i drobny, czasami w dziwny sposób staje się większy albo wydaje się taki być. Wygląda na niedożywionego i zabiedzonego, jednak to tylko pozory. Okrągła głowa, szczera twarz, z której nie schodzi przyjazny „nie całkiem uśmiech”. Spędza siedem lat przykuty do kowadła w kuźni w Überwaldzie, uwolniony przez Wielce Oatsa, zostaje umieszczony w zamku Lady Margolotty. Lady pomaga mu bardzo, jednak uczy go myśleć o sobie jako o kimś, kto wciąż musi udowadniać swoją wartość.
W bibliotece Lady, Nutt czyta namiętnie wszystkie książki i błyskawicznie przyswaja sobie ich treść. Z obawy o to, że na wieść o jego prawdziwym pochodzeniu ludzie zgotują mu zgubę, Lady wysyła go do Ankh- Morpork na Niewidoczny Uniwersytet. Tam Nutt znajduje pożyteczne zajęcie, z dala od niebezpieczeństw, jako ściekacz świec.
Usprawnia pracę przy kadziach budując aparat do ściekania świec. Potrafi w pamięci wykonywać skomplikowane obliczenia, swoje myśli wyraża w sposób bardzo literacki, językiem bogatym w skomplikowane słowa, które ludzi słuchających wprawiają w osłupienie i przerażenie graniczące z paniką.
Zaprzyjaźnia się z Trevor’em Likely’m, któremu pomaga zdobyć miłość Julii Stollopa, pisząc za niego wiersze miłosne. Jego postawa pozbawiona egoizmu i pychy, pomimo dziwnego sposobu wyrażania się i wyglądu, zjednuje mu sympatię otoczenia. Staje się ulubieńcem Glendy Sugarbean, a pod koniec książki nawet kimś więcej.
Jego umiejętności i wiedza oraz chęć Myślaka Stibbonsa do pozbycia się dodatkowego zajęcia sprawiają, że zostaje trenerem drużyny futbolowej NU.
Jako trener wykazuje się niekonwencjonalnym myśleniem oraz oryginalnym podejściem do treningów (zabiera drużynę do baletu). Myśli o sobie, że jest goblinem, jednak w środku męczy go odczucie, że informacja o jego prawdziwym pochodzeniu jest gdzieś w nim, w jego umyśle. Boi się prawdy o sobie, później, w trakcie autohipnozy dowiaduje się, że jest orkiem.
Bojąc się o ludzi, których kocha, chce uciec do Überwaldu, jednak jego przyjaciele (Trev, Julia oraz Glenda) podążają jego śladem i odnajdują go w Sto Lat przekonując do powrotu na NU. W końcu Nutt dochodzi do prawdy o sobie, że nieważne kim jest, jeśli ma przyjaciół, którzy się o niego troszczą i dla których jest ważny. Odnajduje także w sobie siłę do tego aby czuć się wartościowym i nie musieć ciągle tego udowadniać.
Podczas konfrontacji z Lady Margolottą, zostaje wysłany do Überwaldu w celu nauczania innych orków.

Książki powiązane z postacią:

Czasami ludzie wmawiają sobie różne rzeczy, które nie są prawdą. Czasami może to być groźne dla danej osoby. Widzi ona świat w niewłaściwy sposób. Ale ludzie nie pozwalają sobie zobaczyć że to, w co wierzą, jest błędne. Często jednak istnieje w ich umyśle część, która to wie

Niewidoczni Akademicy - Nutt

Dodał(a): Corv

* * *

zobacz więcej