Nie dotykać!


przycisk końca świata

Keli, Księżniczka

Orginalna nazwa: Princess Keliherenna

Krótko o postaci:

Księżniczka Keliherenna Sto Lat. Była córką króla Olerve Bastarda. Ruda, chuda i piegowata, była też potomkinią nomadów, którzy pięć pokoleń wcześniej zdobyli Sto Lat, i po koronacji jej pełny tytuł brzmiał "Królowa Kelirehenna I, Władczyni Sto Lat, Protektorka Ośmiu Protektoratów i Cesarzowa Długiego, Wąskiego Dyskusyjnego Skrawka Lądu na Oś od Sto Kerrig". Miała zginąć w wyniku spisku wuja, diuka; ocalona przez Morta wbrew wyrokowi historii, przez co nie doszła do skutku unia Sto Helit i Sto Lat. Dla samej księżniczki miało to również swoje konsekwencje (zawirowania w rzeczywistości). Nadała Mortowi tytuł książęcy.

Książki powiązane z postacią:

Trzeba przyznać, że można dokonać zdumiewających rzeczy, ma­jąc do dyspozycji kilka uncji ciężkiego metalu, stadko podrażnionych mięczaków, parę martwych gryzoni i sporo nici uprzedzonej w owadzich pupach. Suknia była nie tyle noszona, ile zamieszkiwana; jeśli zewnę­trznych falban nie podpierały kółka, to Keli musiała mieć więcej siły, niż się Cutwellowi wydawało.
- Jak ci się podoba? - spytała, obracając się wolno. - Nosiła ją moja matka, moja babka i jej matka.
- Jak to? Wszystkie naraz?

Mort - Keli, Księżniczka, Cutwell, Igneous, Narrator

Dodał(a): Mauer

* * *

- Przecież umrzesz jeśli tu zostaniesz! - zawołał Mort.
- Będę więc musiała pokazać Dyskowi, jak potrafi umierać królowa – rzekła Keli, wyglądając tak dumnie jak to tylko możliwe w różowym pikowanym szlafroczku.

Mort - Mort, Keli, Księżniczka

Dodał(a): Uuu!

* * *

Keli wyszła z garderoby.
Kobiece stroje nie były sprawą przesadnie zajmującą myśli Cutwella. Właściwie kiedy myślał o kobietach, pojawiające się w umyśle obrazy rzadko zawierały w ogóle jakieś stroje. Ale wizja, jaka się przed nim pojawiła, dosłownie odebrała mu oddech. Ktokolwiek projektował tę suknię, nie wiedział, gdzie się zatrzymać. Umieścił koronki na jedwabiu, obszył to czarnym gronostajem i naszył perły w każdym miejscu, które wydawało się nazbyt puste, napuszył i nakrochmalił rękawy, dodał srebrnego filigranu, po czym od nowa zaczął z jedwabiem.
Trzeba przyznać, że można dokonać zdumiewających rzeczy, mając do dyspozycji kilka uncji ciężkiego metalu, stadko podrażnionych mięczaków, parę martwych gryzoni i sporo nici uprzędzonej w owadzich pupach. Suknia była nie tyle noszona, ile zamieszkiwana; jeśli zewnętrznych falban nie podpierały kółka, to Keli musiała mieć więcej siły, niż się Cutwellowi wydawało.
- Jak ci się podoba? - spytała, obracając się wolno. - Nosiła ją moja matka, moja babka i jej matka.
- Jak to? Wszystkie naraz? - Cutwell skłonny był w to uwierzyć. Jak ona mogła wciągnąć to na siebie? Może na plecach są drzwiczki...

Mort - Keli, Księżniczka, Cutwell, Igneous

Dodał(a): Uuu!

* * *

zobacz więcej