A'Tuin

Orginalna nazwa: Great A'Tuin

Krótko o postaci:

Wielki A'Tuin, Żółw Świata. Niesie przez wszechświat na swojej skorupie cztery słonie (Berilię, Tubula, Wielkiego T'Phona i Jarekeena), które z kolei podtrzymują tarczę Świata Dysku. Nikt nie wie skąd i dokąd zmierza. Jego płeć jest nieznana, chociaż wielu naukowców Dysku próbowało się tego dowiedzieć, wymyślając coraz to nowe i ciekawsze sposoby i testy.
Na końcu Blasku Fantastycznego pojawiły się kolejne małe Żółwie Światów, każdy dźwigający 4 słonie i dysk. To może sugerować, że A'Tuin jest samicą, ale nikt jednak nie jest tego pewny.

A'Tuin ma oczy wielkości morza, pokryte pyłem asteroidów, skorupę porytą kraterami meteorytów, płetwy pokryte wodorowym szronem i mózg większy niż miasto.

Książki powiązane z postacią:

W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępu]e się z wolna...
Spójrzcie...
Wielki A’Tuin, żółw, zbliża się płynąc powoli przez międzygwiezdną otchłań. Wodorowy szron pokrywa jego ciężkie płetwy, przedwieczną skorupę wyżłobiły kratery meteorów. Oczami wielkimi jak morza, przesłoniętymi bielmem i pyłem asteroidów, spogląda nieruchomo w Cel.
Mózgiem większym niż miasto, z geologiczną powolnością myśli tylko o Ciężarze.
Spory ułamek ciężaru można oczywiście przypisać Berilii, Tubulowi, Wielkiemu T’Phonowi i Jerakeenowi, czterem gigantycznym słoniom. Na ich spalonych gwiazdami, szerokich barkach spoczywa krąg Świata, na całym obwodzie otoczony girlandą wodospadu, a od góry przykryty jasnobłękitną kopułą Niebios.

Kolor magii - A'Tuin

Dodał(a): Kinga

* * *

zobacz więcej