Nie dotykać!


przycisk końca świata

Ankh-Morpork

Orginalna nazwa: Ankh-Morpork

Krótko o postaci:

Największe miasto Dysku składające się z dumnego Ankh i złodziejskiego Morpork. Przecina je rzeka Ankh. Zarządzane jest przez patrycjuszy, a wcześniej przez królów. Miasto często jest napadane, ale nigdy nie zostało zdobyte. Każda napadająca je banda staje się w końcu kolejną mniejszością, z własnymi sklepami i graffiti. Funkcjonują tu wszelkiego rodzaju gildie, dzięki czemu przestępczość jest zorganizowana i pilnuje się sama.

Książki powiązane z postacią:

Poeci próbowali opisać Ankh-Morpork. Bez sukcesów. Może z powodu niepojętej, gorliwej żywotności miasta, a może dlatego, że miasto z milionem mieszkańców i bez żadnej kanalizacji jest zbyt mało subtelne dla poetów, którzy preferują żonkile i trudno im się dziwić. Dlatego powiedzmy tylko, że Ankh-Morpork jest tak pełne życia jak dojrzewający ser w upalny dzień, głośne jak klątwa w katedrze, jaskrawe jak plama oleju, barwne jak siniak i szumiące od działalności, interesów, ruchu i czystej, rozbuchanej aktywności niczym zdechły pies na kopcu termitów.

Mort - Ankh-Morpork, Narrator

Dodał(a): Corv

* * *

Nie były to zwykłe sklepy, ale całe magazyny: miały własnych dostawców, krzesła i spluwaczki. Większość była otwarta nawet o tej porze, jako że typowy ankhiański kupiec nie może spać na myśl o pieniądzach, których nie zarabia.

Mort - Ankh-Morpork

Dodał(a): Marw

* * *

Noc porzuciła swe pierwsze ofiary i sunęła dalej. Nawet najbardziej szalone przyjęcia dobiegły końca, a goście człapali do swoich, albo może jakichś innych łóżek. Pozbywszy się tych współpodróżnych, zwykłych ludzi dnia, którzy zbłądzili i opuścili znajomy grunt, prawdziwe istoty nocy wzięły się do poważnych interesów. Nie różniły się one specjalnie od zwykłych interesów, prowadzonych za dnia w Ankh-Morpork. Tyle że noże były bardziej widoczne, a ludzie nie uśmiechali się tak często.

Mort - Ankh-Morpork

Dodał(a): Marw

* * *

zobacz więcej